Vlčí máky zaplaví česká města. Den válečných veteránů připomenou i nasvícené budovy

Až do konce listopadu můžete zakoupením květu vlčího máku přispět do sbírky ke Dni válečných veteránů, který připadá na 11. listopadu. V tento den v roce 1918 skončila první světová válka. Jednu ze sbírek organizují třeba vojáci pro Vojenský fond solidarity, další vyhlásila organizace Post Bellum, která natáčí životní osudy veteránů, odbojářů i dalších nezlomných lidí, a 17. listopadu některým z nich udělí Cenu Paměti národa.

Praha Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Vlčí máky ze sbírky na Den válečných veteránů

Vlčí máky ze sbírky na Den válečných veteránů | Foto: Václav Šlauf/MAFRA | Zdroj: Profimedia

„Můj vztah k válečným veteránům? Člověk je vděčný, ale mám pocit, že je to málo. Je škoda, že se to připomíná jenom ten jeden den v roce,“ říká paní Jolana, která se zastavila u stánku Paměti národa a koupí symbolického květu vlčího máku přispěla do sbírky.

Přehrát

00:00 / 00:00

Mají v nás někoho, koho znají. Dali nám důvěru, když nám vyprávěli svůj příběh, popisuje Petra Dosoudilová vztah s pamětníky, kterým pomáhá Centrum pomoci Paměti národa. Poslechněte si reportáž

„Snažíme se, aby si nás lidi pamatovali a sbírka byla pro ně snadno rozpoznatelná,“ říká Jakub Pánek, hlavní koordinátor sbírky ke dni válečných veteránů. „Zároveň se ale snažíme vymýšlet nové cesty, jak sbírku víc dostat k lidem. Třeba teď možností přispět kartou nebo mobilem.“

Jak se zapojit?

Makové květy je až do konce listopadu možné pořídit v kavárnách, obchodech, galeriích, informačních centrech a na mnoha dalších místech, která se do sbírky zapojila. Od 7. do 11. listopadu také v ulicích měst od dobrovolníků s kasičkami.

Sbírku je možné podpořit také platbou online nebo nákupem máků a dalších předmětů na e-shopu Paměti národa. V krajských městech sbírku doprovodí symbolická maková pole a venkovní výstavy.

2:59

Válečným veteránům pomáhají v Česku tři komunitní centra. Loni se na ně obrátilo přes 300 vysloužilců

Číst článek

Veškeré informace o sbírce najdete na webu denveteranu.cz.

Pomoc ruku v ruce s důvěrou

Výtěžek letošní sbírky poputuje na další natáčení příběhů válečných veteránů a hrdinů, které vysílá také Český rozhlas v rámci cyklu Příběhy 20. století. A větší část výtěžku letos poprvé půjde na činnost Centra pomoci Paměti národa.

V době covidu, která byla obzvlášť těžká zejména pro seniory, dobrovolníci z tohoto centra zřízeného organizací Post Bellum například volali pamětníkům. Ptali se jich, jestli něco nepotřebují, mnoha z nich pomohli zařídit nákup, zprostředkovali očkování i jinou lékařskou péči ven nebo jim zašli vyvenčit pejsky.

„Mají v nás vlastně někoho, koho znají, komu se svěřili. Dali nám důvěru, když nám vyprávěli svůj příběh,“ dodává Petra Dosoudilová z Post Bellum.

Hrdinů je stále hodně

V Česku žije ještě kolem 200 veteránů druhé světové války. Většinu jejich příběhů už se pro projekt Paměti národa podařilo natočit.

„Hrdiny nejsou jen přímí účastníci bojů z druhé světové války, ale třeba i účastníci pražského povstání, členové druhého i třetího odboje, a těch je stále hodně a potenciál pro zaznamenání dalších příběhů je tedy stále velký,“ pokračuje Petra Dosoudilová.

Světlo ve tmě

V rámci připomínky Dne válečných veteránů organizace Post Bellum nasvítí 10. a 11. listopadu večer několik budov v Praze, Ostravě, Plzni a Liberci, které jsou nějak spjaté s příběhy válečných hrdinů a ostatních bojovníků za svobodu a demokracii.

Do světelného kabátu se tak obleče třeba chrám svatého Cyrila a Metoděje v Resslově ulici, kde se českoslovenští parašutisté před 80 lety bránili nacistické přesile, nebo budova Českého rozhlasu, která sehrála velmi důležitou roli jak během Pražského povstání v roce 1945, tak i během srpnové invaze 1968.

Iveta Vávrová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme