Vnitro podalo odvolání proti verdiktu o omluvě SPD. Dle ministerstva soud chybně zhodnotil důkazy

Ministerstvo vnitra podalo odvolání proti soudem nařízené omluvě opozičnímu hnutí Svoboda a přímá demokracie (SPD) za to, že vnitro označilo SPD za xenofobní. Ve středu to uvedla Česká televize (ČT).

Praha Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Tomio Okamura na tiskové konferenci SPD

Ministerstvo vnitra ve zprávě, kterou vydalo v únoru 2021, v kapitole o projevech předsudečné nenávisti napsalo, že SPD hrála v této oblasti jednoznačně dominantní úlohu (ilustrační foto) | Foto: René Volfík | Zdroj: iROZHLAS.cz

Podle nepravomocného rozsudku obvodního soudu by se ministerstvo mělo omluvit za to, že stranu ve své zprávě o extremismu za druhé pololetí roku 2020 označilo za xenofobně zaměřenou populistickou skupinu a přisoudilo jí dominantní úlohu při projevování předsudečné nenávisti. Podle ministerstva soud chybně zhodnotil důkazy.

„Ministerstvo vnitra podalo vůči předmětnému rozsudku odvolání, a to z důvodu, že Obvodní soud pro Prahu 7 dospěl dle ministerstva k nesprávným skutkovým zjištěním,“ řekl mluvčí ministerstva Ondřej Krátoška.

Stát se má omluvit SPD, rozhodl soud. Vnitro jej v roce 2020 označilo za xenofobní populistickou stranu

Číst článek

„Dle ministerstva vnitra soud navíc zcela nedostatečně a chybně posoudil provedené důkazy, přičemž v samostatném rozsudku se dokonce řadou konkrétních tvrzení ministerstva vnitra o charakteru hnutí SPD ani výrazněji nezabýval a některé důkazy vůbec neprovedl,“ doplnil mluvčí.

Ministerstvo vnitra ve zprávě, kterou vydalo v únoru 2021, v kapitole o projevech předsudečné nenávisti napsalo, že SPD hrála v této oblasti jednoznačně dominantní úlohu. SPD u soudu argumentovala tím, že vnitro zařazení hnutí do zprávy řádně neodůvodnilo a rezignovalo i na prokázání svých tvrzení.

Soud dal hnutí za pravdu a žalobě vyhověl. Podle ČT soudkyně v rozsudku uvedla, že program hnutí nevyzývá k nesnášenlivosti vůči jiným skupinám společnosti.

„Rovněž tak nebylo prokázáno, že u žalobce kontinuálně převažují nesnášenlivé útoky proti Romům, imigrantům, muslimům či homosexuálům a jiný ideologický program zcela absentuje či představuje pouze doplňkovou složku,“ cituje z rozsudku Česká televize.

Babišova nová frakce je další ranou pro SPD. Zabral jí místo a donutil k posunu k ještě větším radikálům

Číst článek

Aktivity strany podle soudkyně nelze považovat za protidemokratické nebo nenávistné, kritika státu a jiných názorů podle ní není automaticky projevem extremismu.

Hnutí podle rozsudku nemůže být xenofobní proto, že mělo „obavy ze zcela známého a konkrétního, tedy z nelegální migrace především z muslimských zemí“. Obavy z konkrétních a nebezpečných projevů jednoho náboženství označila soudkyně za „oprávněné“.

Předseda SPD Tomio Okamura po verdiktu uvedl že v soudním řízení bylo prokázáno, že strana je „legitimním demokratickým subjektem, jehož aktivity i ideologický program spočívají převážně v ochraně sociálně slabších obyvatel“. Ministr vnitra Vít Rakušan (STAN) připomněl, že zpráva vznikla za minulé vlády a vypracoval ji expertní tým, který si za svými závěry stojí.

Hnutí SPD se ve zprávách vnitra objevilo opakovaně, opoziční subjekt to odmítal. Okamura hovořil mimo jiné o politické motivaci s ohledem na to, že vnitro bylo vedené ČSSD (dnešní SOCDEM).

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme