Senát: druhé kolo ve znamení STAN, ANO a ODS, propadli exministr Ludvík či dlouholetý senátor Bárek

Většina okrsků, kde se konalo první kolo senátních voleb, je téměř sečtená. Senátorem se po tomto víkendu stal jen Zbyněk Linhart, který pozici zastával i minulých šest let. Dalších 52 kandidátů svede souboj o senátorské křeslo příští týden. Těsný duel v sobotu předvedli například v Praze 5 překladatel Michael Žantovský a nynější senátor Václav Láska nebo v Brně ředitel fakultních nemocnic Roman Kraus (ODS) a bývalá ombudsmanka Anna Šabatová

Volby do Senátu Česko (Aktualizováno: 19:22 3. 10. 2020) Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

schůze Senátu

O křesla v Senátu svede příští týden boj 52 kandidátů (ilustrační foto) | Foto: Michaela Danelová | Zdroj: iROZHLAS.cz

Po sečtení 95 procent senátních okrsků postupovali kandidáti Starostů v 11 obvodech, ANO a ODS v devíti, KDU-ČSL v sedmi a ČSSD ve čtyřech obvodech. ČSSD obhajovala deset křesel. Do finálového kola postupovali také tři kandidáti TOP 09, dva adepti Pirátů a oba senátoři z hnutí Senátor 21. KSČM, SDP ani Trikolóra se neprosadily.

Vládní ANO zvítězilo v deseti krajích. Ztratilo Středočeský kraj, uspělo ve Zlínském

Číst článek

Nynější poslankyně ODS Miroslava Němcová se ve volebním obvodu Praha 1 dlouho pohybovala těsně pod padesátiprocentní hranicí, nakonec ji ale zřejmě nepřekoná.

Příští týden se tak utká s někdejším rektorem Univerzity Karlovy, profesorem Václavem Hamplem, který skončil na druhém místě s 20,49 procenty.

Poslankyně je z podpory voličů nadšená a doufá v ní i za týden. „Formalita to není nikdy. Žádný závod, když to vezmu sportovní terminologií, není formalitou a žádný správný sportovec nikdy neřekne, že už má vyhráno a naopak zmobilizuje všechny síly, aby skutečně do té cílové rovinky doběhl. Já tam ale bez té podpory hlasů a voličů nedoběhnu, tak moc prosím, aby mě podpořili," řekla Němcová.

Hampl není z výsledku překvapený, nicméně podotknul, že rozdíl čekal „trošku menší“. „Vsadím na to samé jako doteď. Mám pozitivní program a myslím si, že je potřeba voličům říkat zcela konkrétní věci, témata, jako je naše jasné a nekompromisní začlenění do Evropské unie, životní prostředí a klimatická krize, vzdělávání, nebo i problematičtější témata, jako je inkluze,“ popsal.

Pro zajímavost: poslední v tomto obvodě zůstal Václav Fischer (NEI), který se v srpnu 1999 stal senátorem už v prvním kole, když získal víc 71 procent hlasů. Pomohly mu k tomu mimo jiné i billboardy s nápisy jako „Homosexuál v Senátu? Proč ne. Václav Fischer do Senátu. Čtyřprocentní menšina“. Porazil tehdy mimo jiné i herečku Jiřinu Jiráskovou, která kandidovala za ODS.

Pražské obvody

O tom, kdo se za týden utká v druhém kole, je rozhodnuto v dalších třech pražských obvodech. V Praze 5 mezi ně patří překladatel, bývalý diplomat a ředitel Knihovny Václava Havla Michael Žantovský (za TOP 09) a senátor Václav Láska (SEN 21). První jmenovaný získal 39,63 procenta hlasů, druhý 37,44 procenta.

Šéf Motola Ludvík ve volbách do Senátu neuspěl. ‚Myslím, že už nikdy kandidovat nebudu,‘ prohlásil

Číst článek

„Těší mě, že jsme postoupili do druhého kola. Kandidovat v obvodě, kde kandiduje současný senátor, není nikdy jednoduché a my jsme věděli, že to nebude lehké a připravili jsme se na to a zatím se nám daří,“ řekl Žantovský novinářům ve volebním štábu TOP 09.

Do druhého kola se v Praze 5 naopak neprobojoval například ředitel nemocnice Motol a bývalý ministr zdravotnictví Miroslav Ludvík (ČSSD). V rozhovoru pro serveru iROZHLAS.cz řekl, že už nechce nikdy kandidovat.

„Měl jsem tu smůlu, že jsem se na tu kampaň ani nemohl soustředit. Neustále jsem lítal ve špitále, takže to bylo takové složitější,“ popsal.

V Praze 9 se o hlasy voličů znovu utkají senátor David Smoljak (STAN) a vojenský historik Eduard Stehlík (za ODS). Prvního jmenovaného podpořilo 42,87 procent voličů, druhého 30,19 procent. Porazili například biochemika Zdeňka Hostomského (ANK 2020) nebo Smoljakova bratra a herce Filipa (za PRO Zdraví).

Nynější senátora Smoljak považuje Stehlíka za „těžkého soupeře“. Stehlík vzkázal svým voličům, že „ještě neprohrál válku“.

Těsný souboj v Brně

A jaká je situace v mimopražských obvodech? Po sečtení poloviny okrsků vede například v senátním obvodu Žďár nad Sázavou Josef Klement (za KDU-ČSL). Následuje Michal Šmarda (ČSSD), třetí je Ivana Horká (za NeKa). Klement získal po sečtení téměř sto procent okrsků 31,13 procenta a Šmarda 25,35 procent.

Těsný souboj se vedl v obvodu Brno-město. Na prvních třech pozicích spolu bojuvali ředitel brněnských fakultních nemocnic Roman Kraus (ODS), poslanec Karel Rais (za ANO) a bývalá ombudsmanka Anna Šabatová (za Zelení). Do druhého kola se nakonec dostane Kraus s 21,81 procenty a Šabatová s 17,95 procenty.

Ani ne procento dělí i kandidáty v obvodu Uherské Hradiště. První je senátor a majitel skupiny herního průmyslu Synot Ivo Valenta (za Soukromníky), který spoluvlastní také firmu vydávající Parlamentní listy. O senátorské křeslo s ním za týden bude bojovat starosta Starého Města Josef Bazala (KDU-ČSL). Valenta má 31,43 procenta hlasů, Bazala 30,87 procenta hlasů. 

Jediný přímý postup?

Nad padesátiprocentní hranici se zatím dostal jen senátor Zbyněk Linhart (za STAN), který kandiduje v Děčíně. S 53 procenty hlasů poráží například současného náměstka primátorky Děčína Jiřího Anděla (za ANO) nebo ředitele dětského domova Leoše Moravce (za SPD).

Senátor zároveň byl na sedmé příčce na kandidátce Starostů a nezávislých v krajských volbách. Získal ale nejvyšší počet preferenčních hlasů a tak se nejspíš dostane také do zastupitelstva v Ústeckém kraji. Starostové získali v kraji více než 11 procent hlasů, přeskočili je jen ODS a ANO.

„Naplno jsem se věnoval práci senátora a jsem rád, že si toho voliči všimli. Pokud bych vyhrál, tak nás čeká mnoho práce,“ řekl Linhart (za STAN).

Souboj o druhé kolo

Do druhého kola senátních voleb v obvodu Přerov podle propočtů ČTK postoupili senátorka Jitka Seitlová (KDU-ČSL) a politik Petr Vrána (ANO). Seitlová má nyní 27,23 procenta hlasů, druhý Vrána má 20,70 procenta hlasů. Neuspěli bývalý primátor Jiří Lajtoch (ČSSD) a někdejší ministr dopravy Antonín Prachař (NK).

Vrána se v červnu kvůli kandidatuře do Senátu vzdal svého křesla ve sněmovně. „Nechci čekat až na volby do Senátu a složit mandát v případě úspěchu, ale považuji za fér, že pokud se na ten boj dám, abych se na něj soustředil,“ zdůvodnil tehdy své rozhodnutí. Zůstal nicméně zastupitelem Olomouckého kraje a v Přerově.

Vládní ANO zvítězilo v deseti krajích. Ztratilo Středočeský kraj, uspělo ve Zlínském

Číst článek

Prakticky rozhodnuto už je také v Pelhřimově. Za týden se tam střetnou bývalý předseda Senátu Milan Štěch (ČSSD) a podnikatel Jaroslav Chalupský (Svobodní). V prvním kole získal Štěch 31,38 procent hlasů a jeho soupeř 23,28 procent hlasů.

Souboj o senátorské křeslo čeká v obvodu Olomouc starostu obce Náklo Marka Ošťádala (STAN) a náměstka hejtmana pro dopravu Jana Zahradníčka (ANO). Ošťádal také hraje v bigbítové kapele Stracené Ráj, která zpívá pouze v hanáčtině. V prvním kole letonších voleb pro něj hlasovalo víc než 26 procent lidí. Zahradníček je zároveň starostou Medlova a podpořilo ho 22,56 procent voličů.

Do druhého kola senátních voleb v obvodu Trutnov podle propočtů ČTK postoupili senátor Jan Sobotka (za STAN) a starosta Dvora Králové nad Labem Jan Jarolím (ANO). Sobotka má nyní 41,59 procenta hlasů, druhý Jarolím má 26,40 procenta hlasů. V obvodu Česká Lípa se utkají senátor Jiří Vosecký (SLK,STAN) a starosta Kravař Vít Vomáčka (za ODS). Vosecký má nyní 29,47 procenta hlasů, druhý Vomáčka má 15,46 procenta hlasů. 

V Senátu naopak končí po 18 letech Ivo Bárek (ČSSD). Ve Vyškově ho přeskočili poslanec  Jaroslav Klaška (KDU-ČSL) a onkolg Karel Zitterbart (STAN). Podle Bárka se doba mění a život jde dál, má pracovní nabídky.

Do druhého kola senátních voleb v obvodu Hradec Králové postoupili poslanec a ředitel Záchranné služby Královéhradeckého kraje Jiří Mašek (ANO) a zastupitel Hradce Králové Jan Holásek (za HDK). Mašek má nyní 19,62 procenta hlasů, druhý Holásek má 16,83 procenta hlasů.

V obvodu Znojmo postoupili Tomáš Třetina (TOP 09) a starosta Znojma Jan Grois (ČSSD, za SOM). Třetina má nyní 30,33 procenta hlasů, druhý Grois 25,72 procenta hlasů. o post senátora v tomto obvodě usiloval i bývalý senátor Vladimír Železný (Trikolóra), který dostal 2,9 procenta hlasů.

V obvodu Frýdek-Místek se za týden utkají senátor Jiří Carbol (KDU-ČSL) a starostka města Frýdlant nad Ostravicí Helena Pešatová (za STAN). Carbol má nyní 21,88 procenta hlasů, druhá Pešatová má 20,27 procenta hlasů.

V Kladně bude příští týden bojovat o křeslo Adéla Šípová (za Piráty) a bývalý ministr zemědělství a exhejtman Středočeského kraje Petr Bendl (ODS). Senátor Jiří Dienstbier (ČSSD) neuspěl, získal 8,83 procent.

Ve Zlíně postoupili senátor Tomáš Goláň (SEN 21) a oční lékař Pavel Stodůlka (NEZÁVISLÍ). Goláň má nyní 32,16 procenta hlasů, druhý Stodůlka má 23,77 procenta hlasů.

Dominika Kubištová, ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme