Šetření schůzek Mynáře se soudci je u konce: podle policie prezidentův kancléř justici neovlivňoval
Policie ukončila šetření možného ovlivňování justice ze strany hradního kancléře Vratislava Mynáře. Kvůli jeho schůzkám s některými soudci se případem na základě trestních oznámení zabývali vyšetřovatelé z Národní centrály proti organizovanému zločinu, podezření ze spáchání trestného činu ale neshledali. Serveru iROZHLAS.cz to řekl dozorující státní zástupce Jan Lelek, který spis nyní posoudí.
„Mohu potvrdit, že policejní orgán v dané věci ukončil šetření,“ řekl na dotaz serveru iROZHLAS.cz Jan Lelek z Obvodního státního zastupitelství pro Prahu 1, který má Mynářův spis nyní na stole.
Trestní oznámení na Mynáře kvůli ovlivňování soudců bude řešit centrála proti organizovanému zločinu
Číst článek
„V současné době posuzuji, zda dám policejnímu orgánu pokyn k zahájení úkonu trestního řízení v dané věci, či zda postup policejního orgánu akceptuji, to znamená, zda akceptuji, že policejní orgán v dané věci neshledal podezření ze spáchání trestního činu, respektive neshledal důvody k tomu, aby bylo zahájeno trestní stíhání,“ doplnil Lelek.
V opačném případě by Mynářovi za působení na soudce v úmyslu, aby soudce porušil své povinnosti v řízení před soudem, hrozilo podle trestního zákoníku půl roku až tři roky vězení.
Lelek by chtěl podle svých slov o případu rozhodnout do konce týdne. Na posun v pondělí upozornil týdeník Respekt.
Mynář: Nic jsem nespáchal
Sám Mynář se k aktuálnímu vývoji nechtěl zatím příliš vyjadřovat. „Jsem přesvědčen, že jsem nic nespáchal, proto mě rozhodnutí policie nepřekvapilo. S dalšími komentáři vyčkám na rozhodnutí státního zástupce,“ napsal serveru iROZHLAS.cz v SMS zprávě.
Trestní oznámení na hradního kancléře podal kvůli možnému zasahování do nezávislosti soudců senátor Václav Láska (SEN 21), dále také platforma Rekonstrukce státu a občan, kterého státní zástupce nejmenoval. Z popudu Lelka se podněty začala v únoru zabývat protimafiánská centrála.
Soudce Baxa: Zeman naznačoval, že bych mohl být šéfem Ústavního soudu, připomínalo to výměnný obchod
Číst článek
Schůzky a možné pokusy o zasahování Mynáře i dalších prezidentových mužů, a také přímo Miloše Zemana, do rozhodování justice se řeší od začátku letošního roku.
Poprvé o nich informoval začátkem ledna týdeník Respekt, později o nich hovořil také bývalý předseda Nejvyššího správního soudu Josef Baxa v rozhovoru pro Deník N, ve kterém se také kriticky vyjádřil ke vztahu prezidenta Miloše Zemana k justici.
Baxa například popsal loňskou květnovou schůzku na Pražském hradě, při které se Zemanem hovořil o možných kandidátech na funkce předsedy a místopředsedy Nejvyššího správního soudu. Prezident mu přitom vyčítal některá rozhodnutí jím vedeného soudu, na což Baxa reagoval tím, že soudci jsou nezávislí.
Podle Baxových slov mu také prezident řekl, že si jej dokáže představit jako předsedu Ústavního soudu, zároveň ale naznačoval, jak by Nejvyšší správní soud měl rozhodnout v případě Zemanova sporu o jmenování profesorů vysokých škol, který měl v té době soud na stole.
Respekt v pondělí napsal, že vedle Baxy či ústavního soudce Vojtěcha Šimíčka kontaktoval Mynář také současného místopředsedu Ústavního soudu Jaroslava Fenyka. Kancléř to týdeníku potvrdil.
„Se zmíněným jsem se před několika lety velmi krátce setkal z pověření prezidenta republiky výhradně ve věci služebního zákona, kdy jsem informoval o postupu prezidenta republiky,“ uvedl. Fenyk se na dotaz Respektu k věci nechtěl vyjádřit.