Výběr z médií: domácí testy na postřiky, pozemky pro Pražský okruh a falšování záznamů u ojetých aut

V pátečních novinách se dočtete, že existují domácí testy, které odhalí v ovoci zbytky postřiků, píše Mf Dnes. Praha ještě nevykoupila ani metr pozemků pro Pražský okruh, informuje Deník. A mnozí prodejci ojetých aut falšují záznam o zemi, kde bylo auto poprvé registrované, upozorňuje deník Právo. Více se dozvíte ve výběru z médií, který sestavil Radiožurnál.

Praha Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Zelenina (ilustrační foto)

Ilustrační foto | Foto: congerdesign/CC0 Creative Commons | Zdroj: Fotobanka Pixabay

Mf Dnes

O domácích testech, které odhalí v ovoci či zelenině zbytky postřiků, se dočtete v Mf Dnes. Mohli by je použít třeba domácí pěstitelé. Některé běžné prostředky na hubení hmyzu totiž obsahují látky, které můžou být nebezpečné pro malé děti nebo těhotné ženy. Testovací sadu vyvinuli na Vysoké škole chemicko-technologické v Praze.

Deník

Praha ještě nevykoupila ani metr pozemků pro Pražský okruh, píše Deník. Od schválení memoranda o výkupu pozemků pro takzvaný zelený pás mezi budoucí částí Pražského okruhu z Běchovic k dálnici D1 uplynul rok. Náměstek primátora pro dopravu Adam Scheinherr z Prahy Sobě Deníku řekl, že s výkupem pozemků by se mělo začít letos. Magistrát na to má v rozpočtu asi 200 milionů korun.

Hospodářské noviny

Obří vědecké laboratoře, která roste pod hladinou Bajkalu, si všímají Hospodářské noviny. Na původně sovětském projektu pracují také dva čeští fyzici. Laboratoř bude zachycovat stopy částic přicházejících z nejextrémnějších oblastí známého vesmíru. Částice, které se snaží laboratoř zachytit, se jmenují neutrina. Vědci podle nich dokážou alespoň rámcově odhadnout, jaká byla teplota nebo gravitace v místě, odkud pocházejí.

Ojetých aut se stočeným tachometrem je v Česku 33 procent. Oproti loňsku se podíl snížil

Číst článek

Právo

Mnozí prodejci ojetých aut falšují záznam o zemi, kde bylo auto poprvé registrované, upozorňuje deník Právo na analýzu společnosti Cebia. Ta ukazuje, že prodejci ojetých aut vůbec neuvádějí jako zemi původu například Řecko, Rumunsko, Bulharsko nebo pobaltské státy. Místo toho tvrdí, že tato auta pocházejí nejčastěji z Německa nebo přímo Česka. Běžný zákazník nemá podle Práva šanci z dokumentů vyčíst, že mu prodávající lže. Právo radí, aby si každý kupující od prodejce vyžádal podrobné servisní záznamy. Další možností jak zjistit opravdový původ auta je koupit si informace o jeho historii od specializovaných firem.

Jana Karasová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme