Vyslovit nedůvěru vládě by mohlo být komplikovanější

Vláda dnes na svém jednání posoudí také návrh vicepremiérky za Věci veřejné Karolíny Peake na zpřísnění vyslovení nedůvěry vládě ve sněmovně, podle kterého by nově bylo k vyvolání hlasování o nedůvěře vládě potřeba i jméno nového premiéra a podpis padesáti poslanců.

Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Karolína Peake

Karolína Peake | Foto: Marián Vojtek

„Nebude to moci být vyslovování nedůvěry jen tak ze sportu. Považuji tento instrument za posílení politické stability a zdůrazňuji - s odkazem na účinnost zákona - stability budoucích vlád, nikoli této vlády, ale také posílení odpovědnosti opozice. A opět: opozice budoucí, nikoliv té současné,“ obhajuje svůj návrh vicepremiérka za Věci veřejné Karolína Peake.

K prosazení této změny ale potřebuje i hlasy opozice, která však návrh dlouhodobě kritizuje.

Podle poslance za ČSSD Jeronýma Tejce je současná praxe dostačující a není v zájmu ČSSD o jakýchkoli změnách jednat.

„Je to ztráta času. Je to něco, co nepatří do středoevropského prostoru. Není důvod, abychom tady zaváděli podobné mechanismy, které mají jediný cíl: oslabit možnost svrhnout například tuto pravicovou vládu Petra Nečase, nebo vládu, která přijde po ní,“ říká Jeroným Tejc a dodává, že nevidí důvod zavádět v Česku model, který z evropských zemí funguje kvůli negativním zkušenostem s fašismem pouze v Německu.

„Jsem přesvědčen, že současný systém, který v České republice máme, je vyvážený,“ uzavírá Jeroným Tejc.

Václava Marešová, Zbyněk Zykmund, mad Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme