Průzkum CVVM: Největší podporu voličů si dál drží ANO. Piráti přeskočili ODS

Volební model Centra pro výzkum veřejného mínění naznačuje, že by nejvíce lidí ve volbách hodilo hlas hnutí ANO premiéra Andreje Babiše. Nyní by je volilo 29,5 procenta lidí, tedy zhruba stejně jako o měsíc dříve. Obsazení následujících dvou pozic se proměnilo. ODS si pohoršila o 1,5 bodu na 12,5 procenta, a posunula se tak na třetí místo, Piráti se stabilní podporou 14 procent jsou druzí.

Praha Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Volební model CVVM prosinec 2019

Babišovo ANO by volilo 29,5 % oslovených respondentů. | Zdroj: CVVM

Centrum pro výzkum veřejného mínění provedlo průzkum mezi tisícovkou lidí starších 15 let od 30. listopadu do 11. prosince, tedy v době, kdy se veřejnost dozvěděla o existenci závěrečné auditní zprávy Evropské komise o střetu zájmů Babiše a o pokračování jeho stíhání v kauze Čapí hnízdo. „Při srovnání období před obnovením trestního stíhání a po obnovení trestního stíhání nejsou v míře podpory stran žádné statisticky významné rozdíly,“ uvedli autoři průzkumu.

Hnutí ANO podle průzkumu oslabilo, přesto by volby vyhrálo. Trikolóra by se poprvé dostala do sněmovny

Číst článek

Více než pět procent, nutných pro vstup do Sněmovny, by nyní ještě získaly ČSSD, KSČM a KDU-ČSL. Těsně nad touto hranicí by skončila SPD. STAN, TOP 09 a Trikolóra získaly podporu mezi 3,5 až čtyřmi procenty, to podle Centra pro výzkum veřejného mínění ale nutně nevylučuje jejich šance na případný vstup do Sněmovny.

Sociální demokraty by v prosinci ve volbách podpořilo deset procent voličů, komunisté by získali osm procent hlasů a lidovci 6,5 procenta. V porovnání s listopadových průzkumem se podpora žádné ze stran statisticky významně nezměnila.

Parlamentních voleb by se v prosinci podle svého vyjádření zúčastnilo 62 procent Čechů, 32 procent lidí svoji účast vyloučilo. Reálná účast ve volbách v říjnu 2017 byla 60,8 procenta.

Volební model Centra pro výzkumu veřejného mínění není předpovědí výsledků voleb, ale na základě získaných odpovědí o preferované straně, jistotě volby a ochotě jít k volbám informuje o rozložení voličské podpory v době průzkumu. Pracuje s pravděpodobností, zda respondent dorazí k volbám, a zohledňuje váhání voličů mezi více stranami.

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme