‚Šlo jen o doporučení.‘ Blokací webů stát podle soudu neporušil zákon, spolky zvažují ústavní stížnost
Nejvyšší správní soud potvrdil dřívější rozsudek Městského soudu v Praze, podle kterého snahy státu o zablokování dezinformačních webů v souvislosti s útokem Ruska na Ukrajinu nepředstavovaly nezákonný zásah do práv veřejnosti.
Blokace dezinformačních webů, ke které vyzvala na začátku útoku Ruska na Ukrajinu vláda, nebyla podle Nejvyššího správního soudu nezákonným zásahem do práv občanů.
Žaloba na resort obrany za blokaci ‚dezinfo webů‘ neuspěla, iniciátoři podají kasační stížnost
Číst článek
Brněnský soud proto odmítl kasační stížnost, kterou podaly spolky Otevřená společnost a Institute H21. Těm už dříve nevyhověl Městský soud v Praze, který blokace odmítl označit jako nezákonné.
Oba soudy se držely dřívějších rozhodnutí, podle kterých v uvedeném případě vláda sice svým usnesením k blokacím vyzvala, nijak k němu ale nenutila.
Poskytovatelé připojení k internetu, mezi nimiž byli i tuzemští mobilní operátoři, tak podle soudu blokovali dobrovolně.
Obrana čelí první žalobě kvůli ‚dezinfo webům‘. Premiér Fiala roli státu popírá
Číst článek
„Soud si je vědom skutečnosti, že ve veřejném prostoru zaznělo doporučení (...) jehož následky stěžovatelé tvrdí, že pociťují,“ připouští sedmý senát soudu.
„Nejde však o vynutitelné jednání ze strany orgánů veřejné moci, ale spíše o nezávaznou politickou proklamaci doporučujícího charakteru,“ dodává trio soudců Tomáš Foltas, Lenka Krupičková a David Hipšr.
Takový výklad ale kritizuje Oldřich Kužílek ze spolku Otevřená společnost, který se na podání žaloby podílel.
Ministerstvo si stěžovalo na záznam pořadu s Duškem o koronaviru. Youtube, Ulož.to i Seznam ho stáhly
Číst článek
Podle něj se úřad může dopustit nezákonného zásahu, i když formálně vůbec nemá pravomoc určitou věc nařídit a „jen“ ji požaduje.
„Je důležité, jak takovou výzvu vnímají adresáti, kteří nejsou právní profesionálové,“ vysvětluje Kužílek.
Podle něj totiž „často takové pokyny vedou k vyplnění požadavku,“ což demonstruje na příkladu videa herce Jaroslava Duška, které po neformální žádosti ministerstva vnitra v minulosti odstranily portály Youtube, Ulož.to i Seznam.
„U těch dezinfowebů vůbec nejde o ně, ale aby soudy nepřehlížely skutečnost, že některé proklamace státu se automaticky překlopí do reality a zasáhnou tak do základních práv občanů“, doplňuje Kužílek. Oba spolky nyní zvažují podání ústavní stížnosti, rozhodnou se po důkladnější analýze aktuálního rozhodnutí.