Horáček byl kvůli Ondráčkovi na policii. Žádost o vydání poslance bude výbor řešit 5. září
Sněmovní mandátový a imunitní výbor se začne zabývat žádostí policie o vydání poslance KSČM Zdeňka Ondráčka k trestnímu stíhání ve středu 5. září. Ve čtvrtek to řekli předseda výboru Stanislav Grospič (KSČM) a jeho místopředseda Petr Gazdík (STAN). Výbor projednávání zřejmě přeruší a doporučení Poslanecké sněmovně, jak hlasovat, vydá až na některé další schůzi.
Radiožurnálu Gazdík potvrdil, že policie chce Ondráčka stíhat kvůli jeho výrokům na adresu neúspěšného prezidentského kadidáta Michala Horáčka. Ondráček ho označil za spolupracovníka StB a „veksláka“. Horáček na něj kvůli tomu podal trestní oznámení.
„Pan Ondráček, navzdory dokumentům, které jsem zveřejnil, mě označil za spolupracovníka StB (komunistické Státní bezpečnosti) a veksláka,“ uvedl Horaček ve středu na twitteru.
Horáček posléze serveru iROZHLAS.cz řekl, že byl kvůli výrokům Ondráčka nedávno na policii. „Byl jsem předvolán někdy na začátku prázdnin jako svědek na policii, abych v tom vypovídal,“ uvedl.
„Ptali se, zda by mě takový výrok mohl poškodit v rámci prezidentské kampaně. Z mého pohledu to ale není tolik o prezidentské kampani. Kdyby to řekl kdykoli jindy, bylo by to pro mě stejně nepřijatelné,“ dodal.
Samotný Ondráček sdělil Radiožurnálu přes SMS, že se se zprávou policie ještě neseznámil.
Precedentní případ
Grospič uvedl, že bude mimo jiné zapotřebí stanovit zpravodaje k žádosti. „Musíme se dohodnout, co všechno budeme chtít, ale určitě budeme potřebovat a potřebujeme, aby nám dozorující státní zástupce umožnil, aby se s tou žádostí mohl seznámit i poslanec pan Zdeněk Ondráček, protože zatím je to ve fázi, kdy oni chtějí zahájit trestní řízení, čili ani on nemá možnost se seznamovat se spisovým materiálem,“ řekl Grospič.
Policie žádá o vydání komunistického poslance Zdeňka Ondráčka k trestnímu stíhání
Číst článek
Podle jednacího řádu rozhodne sněmovna o žádosti policie na své první následující schůzi. „Musí to být zahájeno do nejbližší schůze sněmovny, aby to na nejbližší schůzi sněmovny mohlo být,“ uvedl Grospič. Pokud by výbor do té doby nestihl odhlasovat doporučení, podal by na schůzi sněmovny informaci, schůze by pak tento bod přerušila.
„Bude to zajímavý precedentní případ, protože jestli je to opravdu jen toto, tak vlastně budeme, a to se zatím příliš nedělo, definovat hranici poslanecké indemnity,“ řekl Gazdík.
Poukázal na starší rozhodnutí Nejvyššího soudu v kauze tzv. poslaneckých trafik, podle kterého se poslanecká imunita vztahuje pouze na výroky ve sněmovně. Dodal, že Ondráčkovy výroky, za které má být údajně stíhán, nebyly proneseny ve sněmovně. „Navíc pan Horáček má možnost to řešit civilním řízením, takže je otázka, jak se k tomu poslanci postaví,“ dodal Gazdík.
Ondráček obvinil v médiích koncem loňského roku během kampaně před lednovými prezidentskými volbami Horáčka ze spolupráce s StB. Horáček jakoukoli spolupráci s StB popřel a na Ondráčka podal začátkem tohoto roku trestní oznámení. Policie sice později vyšetřování odložila, ale podle serveru Novinky.cz státní zastupitelství policii případ vrátilo.