Od 1. května 2025 se mění pravidla pro placení rozhlasového poplatku. Více informací zde.

Zeman a Schüssel se o Temelínu dohodli

Česká republika umožní přezkoumání vlivu Temelína na životní prostředí. To je výsledek sedmihodinové schůzky premiéra Miloše Zemana a rakouského kancléře Wolfganga Schüssela v dolnorakouském Melku. Na zkoušky dohlédne Evropská komise.

Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Dohoda obsahuje osm kapitol s řadou rozvádějících bodů. Podkladem pro následující přehled ujednání byla šestistránková anglická verze protokolu o jednání, kterou novinářům poskytla rakouská strana - česká strana zatím žádnou verzi dokumentu nezveřejnila.

1. Zřízení „horké informační linky“, po které se za využití stávajících komunikačních tras česká strana zavazuje poskytovat rakouskému Spolkovému výstražnému středisku zřízenému při ministerstvu vnitra pět kategorií informací o jaderné elektrárně Temelín, počínaje tiskovými prohlášeními přes nejaderné závady až po případné úniky radioaktivních materiálů.

2. Systém včasného varování pro případ mimořádné události či havárie v Temelíně. V podstatě jde o to, že rakouská strana bude připojena na systém, který si pro vlastní potřeby včasného varování buduje česká strana. Realizace do března 2001.

3. Energetické partnerství, jehož cílem je spolupracovat při zavádění obnovitelných energetických zdrojů a metod přispívajících k úsporám energie. Kapitoly „Energie a architektura“, „Obnovitelná energie“, „Kogenerace (výroba tepla a elektřiny současně)“.

4. Bezpečnostní otázky kolem Temelína. Komisař EU pro rozšíření Günter Verheugen má z pověření obou stran sestavit trilaterální komisi odborníků z Česka, Rakouska a EU, která by ve snaze najít řešení sporných otázek prostudovala ve Vídni rakouské námitky a pak v Praze a Temelíně české odpovědi a fakta. Směrodatné pro práci komise by podle dohody obou stran měly být stávající dohody mezi ČR a Německem, respektive Rakouskem, a všeobecné zásady bezpečnosti jaderných elektráren v EU, které dokončuje expertní skupina Evropské komise.

5. Přezkoušení vlivu Temelína na životní prostředí se uskuteční za účasti odborníků EK a podle stávajících direktiv EK 85/337/EEC a 97/11/EC. Česká strana se dobrovolně zavazuje probíhající prověrku 78 projektových změn uskutečněných v Temelíně rozšířit na přezkoušení celé elektrárny podle uvedených norem EK, při zapojení sousedních zemí.

6. Obě strany se zavazují dokončit tyto prověrky do konce května až začátku června 2001; do té doby nebude zahájeno komerční využívání elektrárny.

7. Volný pohyb zboží a osob musí být zajištěn a dodržován. Obě strany se zavazují zdržovat se veřejných prohlášení nebo politických kroků, které by podlamovaly zahájený dialog mezi českou a rakouskou vládou na téma Temelína.

8. Rozšíření EU: obě strany potvrzují důležitost tohoto procesu a s ním spojeného předběžného uzavírání jednotlivých kapitol o podmínkách vstupu ČR do EU. Konstatují však, že „vzhledem k množství nevyřešených témat“ kolem Temelína „nelze očekávat uzavření kapitoly energetika v nejbližších měsících“. Rakouská vláda uznává potřebu jednat o těchto tématech i během švédského předsednictví EU (první pololetí 2001) a zavazuje se, že bude „konstruktivně podporovat“ postup vyjednávání v souladu s harmonogramem vstupních jednání.

Anglický protokol o jednání na závěr uvádí, že dohoda vstupuje v platnost okamžitě.

Jan Rosenauer, Jitka Malá Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme