Zemřel Lubomír Štrougal. Dlouholetému předsedovi komunistických vlád bylo 98 let

Zemřel bývalý komunistický premiér a ministr vnitra a zemědělství Lubomír Štrougal. Agentuře ČTK a Radiožurnálu informaci potvrdil zdroj blízký rodině. Jeden ze symbolů normalizace byl více než 30 let členem vedení vládnoucí komunistické strany. Dlouhodobě trpěl vážnou duševní chorobou. Za podíl na zabíjení lidí na československých hranicích měl stanout před soudem, státní zástupce ale stíhání loni zastavil pro zdravotní důvody.

Aktualizováno Praha (Aktualizováno: 16:34 6. 2. 2023) Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Lubomír Štrougal, tehdy předseda vlády ČSSR, ve své pracovně v říjnu 1984

Lubomír Štrougal, tehdy předseda vlády ČSSR, ve své pracovně v říjnu 1984 | Foto: Jiří Finda | Zdroj: ČTK

Vystudovaný právník stoupal po žebříčku až do Ústředního výboru Komunistické strany Československa. Na přelomu 50. a 60. let byl ministrem zemědělství a pak několik let řídil ministerstvo vnitra.

V době pražského jara byl místopředsedou vlády a odmítl intervenci vojsk Varšavské smlouvy v srpnu 68. Po příchodu Gustáva Husáka do čela strany ale Štrougal obrátil.

Přehrát

00:00 / 00:00

Zemřel Lubomír Štrougal, komunistický politik, v letech 1970 až 1988 československý premiér a jeden z hlavních představitelů normalizace. Poslechněte si jeho nekrolog

„Patřil k té skupině, která se pokusila situaci pro sebe využít a zároveň uklidnit tím způsobem, že přes možná osobní nesouhlas s intervencí se rozhodla v dané realitě politicky působit,“ popisuje historik Oldřich Tůma, ředitel Ústavu pro soudobé dějiny. „Vytvořili takový tandem: Gustáv Husák se na jaře 1969 stal prvním tajemníkem komunistické strany a Štrougal o něco později předsedou vlády.“

Dvě desetiletí byl Štrougal jedním z hlavním představitelů politiky normalizace. Jeho jméno je spojeno hlavně s ekonomikou, která se dostávala do stále větších problémů.

„Letošní rok se musí stát nástupem k tomu, aby naše ekonomika zvládla omezení, nebo v některých oblastech dokonce pokles, absolutní výše dodávek paliv a energie, surovin a materiálu, jakož i omezený rozsah investování,“ prohlašuje tehdejší předseda vlády na archivním záznamu z roku 1982.

Podle Oldřicha Tůmy nastal další zlomový bod ve Štrougalově kariéře po nástupu sovětského reformního politika Michaila Gorbačova k moci.

Za zastřelení ‚narušitele‘ dovolená i hodinky. Příběhy z hranic usvědčující Štrougala, Vajnara i Fojtíka

Číst článek

„To už byla v běhu perestrojka, glasnosť a už bylo zřejmé, že co Gorbačov dělá, tak je pokus o relativně zásadní změnu fungování komunistického režimu v Sovětském svazu. O něco takového s odvoláním na Gorbačova se chtěl pokoušet Štrougal. Ocitl se ale v menšině a byl potom vymanévrován ze všech pozic i ve vedení strany. Zhruba rok před listopadem ztratil i pozici premiéra,“ říká historik.

Na rozdíl od většiny jiných komunistických funkcionářů se Štrougal dobře vyjadřoval, chodil fandit sportovcům a rád se nechal vidět mezi umělci. Osobní pohled na své politické působení sepsal v knize Paměti a úvahy.

„Patřil spíš k pragmatikům, technokratům, ne k těm vyloženě konzervativním nebo radikálním promoskevským lidem, jako byl třeba Vasil Biľak. Nicméně to jeho fungování v zásadě podporovalo existenci režimu v 70. a 80. letech,“ dodává Tůma.

„Opravdu byl politikem a možná i trošku člověkem jiného ražení než někteří jiní celoživotní funkcionáři Zase bych to nepřeháněl, ale asi se opravdu trošku jinak a lépe snažil na veřejnosti chovat. Bytostně to ale prostě byl komunistický funkcionář.“

V posledních letech čelil trestnímu stíhání za podíl na zabití a zranění lidí na československých hranicích v době komunistické totality. Stíhání bylo zastaveno, protože podle znaleckých posudků nebyl schopen chápat smysl trestního řízení.

Kryštof Šimek Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme