Za porušení bankovního tajemství dostal Elmer podmínečnou pokutu
S mírnějším trestem, než žádala obžaloba, ale s publicitou, o jakou obvykle lidé z těchto kruhů nestojí, odešel od soudu v Curychu bývalý švýcarský bankéř Rudolf Elmer. Verdikt zněl: pokuta zhruba sedm tisíc švýcarských franků, s podmínkou na dva roky. Za to, že porušil pravidla bankovního tajemství, když poslal švýcarským daňovým úřadům údaje o zahraničních kontech klientů banky Julian Baer.
Elmer tvrdí, že tak chtěl poukázat na případy daňových úniků. Poté, co se dostal do vážné roztržky s vlastní bankou, když řídil její pobočku na Kajmanských ostrovech.
Celý případ je dosti zamotaný: bankéř tvrdí, že ho bývalý zaměstnavatel pronásledoval, banka ho zase obvinila, že kromě krádeže klientských údajů posílal do firmy výhružné dopisy.
Podle soudu Elmer jednoho ze zaměstnanců banky Julius Baer zastrašoval. Obžaloba pro někdejšího bankéře žádala i vězení.
Verdikt nad někdejším bankéřem ve vysílání Radiožurnálu okomentoval Oldřich Kužílek, poradce pro ochranu soukromí a přístup k informacím:
„Zdá se mi, že ten rozsudek potvrzuje jednu věc: že pokud někdo překročí nějakou hranici ochrany informací tak, že to, co odhalí, je skutečně něčím protizákonným, zavrženíhodným, neboli je to princip skutečného whistleblowingu, tak u soudu nachází velké pochopení.“
„Protože myslím si, že kdyby tam nebyl tento obsah a šlo pouze řekněme o odcizení osobních údajů z účtů pro komerční účely, tak by ten trest byl nepochybně mnohem větší a představoval by asi ztrátu svobody,“ míní Kužílek.
Rudolf Elmer se dostal do centra pozornosti světových médií poté, co v pondělí poskytl údaje o bankovních kontech soukromých osob serveru WikiLeaks.