'Babišovi zatrhli falšování dějin. Slušné lidi to potěší,' píšou slovenské deníky o kauze Babiš u StB

„Zpráva o návratu rozumu na Slovensko překvapila předvolební Česko,“ komentuje páteční slovenský tisk den staré rozhodnutí slovenského ústavního soudu.

Bratislava (Aktualizováno: 13:17 13. 10. 2017) Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Předseda hnutí ANO Andrej Babiš

Předseda hnutí ANO Andrej Babiš | Zdroj: PETR TOPIČ / MAFRA / Profimedia
Přehrát

00:00 / 00:00

Kompletní rozhodnutí slovenského ústavního soudu z 12. října 2017

Soud ve čtvrtek po stížnosti Ústavu paměti národa (ÚPN) zrušil pravomocné rozhodnutí nižších soudů, podle nichž šéf českého hnutí ANO je v archivních dokumentech někdejší československé tajné policie StB veden jako její agent neoprávněně. Některé deníky také napsaly, že rozhodnutí soudu Babišovy voliče spíše neovlivní.

„Rozsudek sice mnoho slušných lidí potěší a ztíží falšování dějin, Babišovými voliči ovšem nehne. Pokud někoho netrápí permanentní zneužívání politické moci ve prospěch vlastního zbohatnutí, ani to, že Babiš byl opakovaně přistižen při lhaní, nebude mu překážet ani spolupráce s StB,“ uvedl list Denník N a otiskl karikaturu s Babišem.

null

null

Podle listu lze nanejvýš doufat, že alespoň část nerozhodnutých českých voličů dá svůj hlas demokratičtějším politikům. Denník N poznamenal, že Babiš i v takovém případě nadcházející volby do Poslanecké sněmovny vyhraje, nebude po nich ovšem tak silný, jak by mohl být.

„Já jsem si nikdy, i když ústavní soud rozhodl v neprospěch našich návrhů, nedovolil komentovat, jestli jsou rozumné, kontroverzní nebo nekontroverzní. Ústavní soud je ústavní soud a jeho rozhodnutí můžou vyvolávat různé reakce, ale to neznamená, že ústavní soud je kontroverzní. (...) Mám (k Babišovým výrokům) míru tolerance, vzhledem k tomu, že se blíží volby.“

Robert Kaliňák (slovenský ministr vnitra ve vyjádření pro ČT)

List poukázal i na zdůvodnění verdiktu ústavního soudu, který zpochybnil hodnověrnost bývalých příslušníků StB coby svědků v Babišově případu a který zároveň dospěl k závěru, že ÚPN nemá být ve sporech o oprávněnost evidence osob u StB žalovanou stranou.

List Sme soudí, že i po verdiktu slovenského ústavního soudu může Babiš zůstat klidný. „Pokud jeho ANO nedosáhne očekávaného výsledku a na posledních metrech se zasekne, tak mnohem větší vliv než minulost agenta Bureše bude mít přítomnost skandálů Čapí hnízdo a korunové dluhopisy,“ napsal deník, který o rozhodnutí slovenské ústavního soudu v Babišově případu informoval na titulní stránce a také na celé další stránce dnešního vydání.

Krycí jméno Bureš uvedené v archivních dokumentech StB je spojováno právě s Babišem, který vědomou spolupráci s StB opakovaně popřel.

„Před českými parlamentními volbami, do kterých Andrej Babiš vstupuje jako favorit, mu slovenský ústavní soud s očištěním jména od spolupráce s StB nepomohl,“ napsal list Pravda, který rovněž otiskl karikaturu s Babišem.

null

null

Bureš a Šuman

Bratislavský rodák Andrej Babiš, jehož hnutí je podle průzkumů favoritem nadcházejících voleb do české Poslanecké sněmovny, vědomou spolupráci s StB popírá dlouhodobě. Archivní dokumenty tvrdí, že v roce 1980 se stal takzvaným důvěrníkem StB a že ho o dva roky později ke spolupráci s tajnou policií coby agenta s krycím jménem Bureš získal nadporučík StB Július Šuman.

Ten ale u slovenského okresního soudu prohlásil, že tato informace není pravdivá a že Babiš k StB naverbován nebyl. ÚPN soudům předložil 12 různých svazků, ve kterých je jméno "Bureš" uvedeno. Instituce v minulosti neuspěla ve vícero soudních sporech ohledně evidence osob v dokumentech tajné policie v komunistickém Československu.

ČTK, haf Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme