VIDEO: Europoslanci řešili Babišův střet zájmů. Žádné dotace, dokud nebude jasno, hrozí Oettinger
- V Evropském parlamentu ve Štrasburku poslanci debatovali o možném střetu zájmů českého premiéra Andreje Babiše z hnutí ANO.
- Komisař pro rozpočet Günther Oettinger uvedl, že dokud nebude situace vyjasněna, nehodlá Evropská komise vyplácet členské zemi další dotace.
- Řekl rovněž, že od začátku srpna, kdy platí nová pravidla posuzování střetu zájmů, nebyly žádné dotace vyplaceny.
- Premiér Andrej Babiš (ANO) ve čtvrtek v SMS Radiožurnálu napsal, že problém pozastavení dotací se týká jen Agrofertu. Stejný názor má také ministryně pro místní rozvoj Klára Dostálová (za ANO).
- Agrofert zatím neobdržel žádný oficiální podnět. „Pan Andrej Babiš učinil vše, co po něm český právní systém vyžadoval. Svěřenské fondy neřídí ani neovládá. Agrofert čerpá dotace zcela v souladu s českým i evropským právem,“ napsala společnost Radiožurnálu.
Eurokomisař pro rozpočet Günther Oettinger ve svém projevu na půdě Evropského parlamentu připomněl, že od 2. srpna 2018 platí nové rozpočtové nařízení, které mimo jiné upřesňuje střet zájmů.
434 pro, 64 proti. Evropský parlament žádá opatření ohledně Babišova střetu zájmů
Číst článek
Dodal také, že Česku od tohoto data nebyly vyplaceny žádné finanční prostředky. A otázkou je, jak to bude dál. „Pokud nebude situace z našeho pohledu vyjasněna, nebude vyjasněn střet zájmů a situace nebude uspokojivá, nemáme v úmyslu vyplácet žádné prostředky,“ oznámil Oettinger.
Evropská komise (EK) také podle něj připravuje na leden komplexní audit. „Jde o to vyhodnotit léta 2007 až 2013 a 2014 až do 2. srpna 2018,“ upřesnil.
Komisař zároveň poznamenal, že otázku střetu zájmů musí řešit jak stát na národní úrovni, tak Evropská komise. „Je jasné, že toto není jen otázka vnitrostátních orgánů, ale Komise a další orgány, které jsou pověřené ochranou finanční zájmů unie, zde musí konat,“ dodal.
Agrofert: Babiš nás neřídí a neovládá
Mluvčí společnosti Agrofert Karel Hanzelka Radiožurnálu napsal, že Agrofert má zatím informace jen z médií. „Pokud je nám známo, kroky Evropského parlamentu jsou namířeny směrem k České republice. V Agrofertu v tuto chvíli nemáme žádný oficiální podnět, na který bychom měli reagovat. Nikdo nás nekontaktoval, nikdo s námi v této záležitosti nic neřešil,“ uvedl.
Mluvčí Agrofertu dodal, že různé státní orgány firmu v posledních letech intenzivně kontrolují. Vše je podle práva, uvedl s poukazem na právní analýzy Agrofertu. Babiš podle něj učinil vše, co po něm český právní systém vyžadoval.
11 otázek ke střetu zájmů Babiše. Jak může svůj konflikt vyřešit a proč se tím zabývají i europoslanci?
Číst článek
„Svěřenské fondy neřídí ani neovládá. Agrofert čerpá dotace zcela v souladu s českým i evropským právem a podle stejných pravidel jako všichni ostatní příjemci dotací v ČR. Nevidíme jakýkoli právní důvod, proč bychom měli zastavit čerpání dotací, či dokonce dotace vracet,“ doplnil mluvčí.
Faltýnek: Nejde o poškození Česka
„Není to žádné poškození České republiky, protože se žádné dotace nezastavují,“ reagoval na aktuální informaci z Evropského parlamentu druhý muž hnutí ANO Jaroslav Faltýnek, který byl ve stejné době hostem pořadu Interview ČT24. Dodal, že se uvidí, jak rozhodne Evropská komise.
Babiš proti závěrům právní služby EK argumentuje prvotní právní analýzou vypracovanou pro českou vládu, podle níž je vše v souladu s českými i evropskými předpisy. Otázka údajného střetu zájmů je věcí výkladu nových evropských předpisů, míní předseda vlády.
Ve čtvrtek hlasování o rezoluci
Europoslanci věc řešili na podnět evropských Zelených. Podle nich Babiš stále profituje z činnosti společnosti Agrofert, kterou převedl do svěřenského fondu. Zároveň má podle nich ze své funkce vliv na zemědělskou politiku, na kterou Agrofert čerpá evropské dotace.
Ve čtvrtek po poledni by měli poslanci přijmout závěrečné unesení. Návrhů se sešlo několik.
Text pokračuje pod online reportáží.
Online reportáž
REAKCE PIRÁTŮ.
REAKCE ODS.
AUDIT EVROPSKÉ KOMISE V PRAZE. „Pokud jde o audit Evropské komise, který začne 14. ledna 2019, tak ministerstvo zemědělství poskytuje Státnímu zemědělskému intervenčnímu fondu veškerou potřebnou součinnost ve formě podkladů. Ty mají být zaslány Evropské komisi do 2. ledna 2019,“ upřesnil pro Radiožurnál mluvčí ministerstva zemědělství Vojtěch Bílý.
REAKCE MINISTERSTVA ZEMĚDĚLSTVÍ. Státní zemědělský intervenční fond potvrdil, že od 2. srpna neproplatil koncernu Agrofert žádný nový projekt z evropského Programu rozvoje venkova. Ostatním zemědělcům se dotace standardně vyplácejí, sdělil Radiožurnálu mluvčí ministerstva zemědělství Vojtěch Bílý.
Premiér Andrej Babiš opakovaně tvrdí, že kvůli evropským dotacím pro firmy koncernu Agrofert není ve střetu zájmů, protože Agrofert, který dříve vlastnil, vložil do svěřenského fondu a nemá na něj žádný vliv. Studie právní služby Evropské komise dospěla ale koncem listopadu k závěru, že český premiér z činnosti Agrofertu stále profituje.ČLÁNEK 61. Eurokomisař pro rozpočet Günther Oettinger ve svém projevu na půdě Evropského parlamentu připomněl, že od 2. srpna 2018 platí nové rozpočtové nařízení, které v článku 61 mimo jiné upřesňuje střet zájmů. Co se přesně pod tímto klíčovým článkem 61 skrývá?
- Účastníci finančních operací ve smyslu kapitoly 4 této hlavy a jiné osoby, včetně vnitrostátních orgánů na všech úrovních, podílející se na plnění rozpočtu v přímém, nepřímém a sdíleném řízení, včetně přípravy na tuto činnost, na auditu nebo na kontrole, se zdrží jakéhokoli jednání, jež by mohlo uvést jejich zájmy do střetu se zájmy unie. Přijmou rovněž vhodná opatření, která u funkcí v rámci jejich odpovědnosti zamezí vzniku střetu zájmů a která řeší situace, jež lze objektivně vnímat jako střet zájmů.
- Případné riziko střetu zájmů týkající se zaměstnance vnitrostátního orgánu přednese tento zaměstnanec svému přímému nadřízenému. Případné riziko střetu zájmů týkající se zaměstnance, na něhož se vztahuje služební řád, přednese tento zaměstnanec příslušné pověřené schvalující osobě. Příslušný přímý nadřízený nebo pověřená schvalující osoba písemně potvrdí, zda střet zájmů existuje. Je-li zjištěn střet zájmů, zajistí orgán oprávněný ke jmenování nebo příslušný vnitrostátní orgán, aby dotčený zaměstnanec ukončil veškerou činnost v dané věci. Příslušná pověřená schvalující osoba nebo příslušný vnitrostátní orgán zajistí, aby byly učiněny veškeré další vhodné kroky v souladu s platným právem.
- Pro účely odstavce 1 ke střetu zájmů dochází, je-li z rodinných důvodů, z důvodů citových vazeb, z důvodů politické nebo národní spřízněnosti, z důvodů hospodářského zájmu nebo z důvodů jiného přímého či nepřímého osobního zájmu ohrožen nestranný a objektivní výkon funkcí účastníka finančních operací nebo jiné osoby podle odstavce 1.
HLASOVÁNÍ O BABIŠOVI. Europoslanec Jan Zahradil z ODS na twitteru kritizoval premiéra a šéfa ANO Andreje Babiše. „Ať nezkouší říkat, že to poškodilo ČR - tu poškodil on sám. Byly doby, kdy premiéři rezignovali za míň,“ uvedl.
BABIŠ VE STŘETU ZÁJMŮ? „Výsledek se dal očekávat. Nasvědčovala tomu včerejší debata na plénu i nedostatečná reakce z české strany. Když se navíc podíváme do evropské legislativy, je jasné, že premiér s vysokou pravděpodobností v zásadním střetu zájmů skutečně je,“ uvedl na twitteru europoslanec a místopředseda Evropského parlamentu Pavel Telička, který byl zvolen na kandidátce ANO, ale s hnutím se později rozešel.
KDO JAK HLASOVAL? Kdo z českých europoslanců jak hlasoval? Proti se postavili europoslankyně za ANO Dita Charanzová a Martina Dlabajová. Stejně tak komunističtí europoslanci Kateřina Konečná a Jiří Maštálka. Pro naopak hlasovali Petr Ježek a Pavel Telička, zvolení na kandidátce ANO, Evžen Tošenovský a Jan Zahradil (všichni ODS), Jiří Payne (Svobodní), Luděk Niedermayer, Jiří Pospíšil a Jaromír Štětina (všichni TOP 09), Stanislav Polčák (STAN) a Michaela Šojdrová a Pavel Svoboda (oba KDU-ČSL). Podrobnosti v dokumentu na straně 69 – pod značkou RC-B8-0582/2018 - Résolution.
BABIŠ V BRUSELU. První dotazy novinářů na premiéra Andreje Babiše směřují k výsledku hlasování v Evropském parlamentu.
DEZINFORMACE. Zpráva o zastavení eurodotací celé České republice byla podle premiéra Andreje Babiše dezinformací. Platí, že stojí pouze dotace pro Agrofert, Česko věc s Evropskou komisí podle něj intenzivně řeší.
O KOLIK PŘIJDE AGROFERT? Agrofert zatím neví, o kolik peněz z dotací má přijít. „Nyní nemáme nic vyčísleno. V koncernu je 200 firem a musíme zjistit, kterých se to týká. Také se musí ujasnit, o jaké dotace EU jde a za jaké období,“ řekl Deníku N mluvčí koncernu.
ZPRAVODAJ ZE ŠTRASBURKU. Evropská komise nyní bude muset podniknout kroky na základě výzvy poslanců Evropské parlamentu a vyšetřit možný střet zájmů premiéra Andreje Babiše (ANO), říká ze Štrasburku zpravodaj Radiožurnálu Pavel Novák.
DOPADY NEJSOU VYČÍSLENÉ. Koncern Agrofert nemá zatím dopady nevyplácení dotací vyčíslené, chce zjistit, jakých plateb a jakých dceřiných firem se zastavení dotací týká, uvedla ČTK.
BABIŠ V BRUSELU. Podle Babiše stojí rezoluce na vratkých základech a je podle něj pokračováním kampaně, kterou proti němu vede opozice v České republice. „Musím se smát, když někteří europoslanci říkají, že to poškozuje dobré jméno České republiky. Oni poškozují dobré jméno České republiky... Samozřejmě jsou to všechno plácnutí do vody, protože to nemá žádný reálný základ,“ řekl ve čtvrtek po hlasování Evropského parlamentu předseda české vlády novinářům v Bruselu.
VRCHOLNÁ SCHŮZKA. V Bruselu začala vrcholná schůzka zemí EU, jíž bude dominovat téma brexitu. Šéfové vlád budou probírat i víceletý rozpočet a sankce proti Rusku. Dvoudenní summit zahájili minutou ticha za oběti útoku ve Štrasburku. Po střelbě tam zemřeli čtyři lidé. Schůzky se účastní také Andrej Babiš (ANO).
NENÍ NIC VYČÍSLENO. Koncern Agrofert má pod sebou podle mluvčího Agrofertu Karla Hanzelky 200 firem, musí tak zjistit, kterých se rozhodnutí týká. „V tuto chvíli nemáme nic vyčísleno. Také se musí ujasnit, o jaké dotace evropským úřadům jde a za jaké období,“ dodal.
BEZ OHLEDU NA DATUM. Rozhodnutí ministerstva financí nezasílat Evropské komisi k proplacení žádosti o platby spojené s Agrofertem se týká všech výdajů souvisejících s Agrofertem bez ohledu na datum. Zatím jde o jeden projekt spolufinancovaný z EU za zhruba 2,9 milionu korun. Rozhodnutí ministerstva financí zároveň automaticky neznamená, že dotace pro tuto skupinu budou hrazeny ze státního rozpočtu, uvedl resort na dotaz ČTK.
MINISTERSTVO FINANCÍ. Resort financí upozornil, že rozhodnutí o proplácení je vždy plně na příslušném řídicím orgánu. „Ministerstvo financí nemůže pozastavit poskytování dotací z jednotlivých operačních programů. Aktuální preventivní rozhodnutí vychází z doporučení v dopisu komisaře Günthera Oettingera z minulého týdne,“ uvedl úřad.
Vážené čtenářky, vážení čtenáři, online reportáž serveru iROZHLAS.cz pro tuto chvíli končí. Děkujeme za pozornost! Aktuální dění pro vás budeme i nadále sledovat.
Ostrý návrh lidovců a Zelených
Premiérovi nic přímo nehrozí, společný návrh rezoluce evropských lidovců a Zelených vyzývá Evropskou komisi, aby až do úplného vyšetření a vyřešení podezření na střet zájmů u premiéra pozastavila vyplácení dotací pro Agrofert.
Komise by také měla vymáhat zpět všechny neoprávněně vyplacené evropské peníze. Jen za loňský rok Agrofert čerpal dotace za více než dvě miliardy.
Babiš píše eurokomisaři: Podniknu veškerá opatření, aby mé aktivity byly v souladu s evropským právem
Číst článek
Levice požaduje zapojení OLAF
Ke slyšení podaly návrh na usnesení ještě dvě frakce, nejdou ale tak daleko. Evropská levice vyzývá komisi, aby do prošetření tohoto případu zapojila Evropský úřad pro boj proti podvodům (OLAF), který už prošetřoval kauzu dotace pro farmu Čapí hnízdo, kvůli které premiér a další lidé čelí obvinění z podvodu.
Nejmírnější je návrh rezoluce od liberální frakce ALDE, jíž je hnutí ANO členem: apeluje na české úřady, aby zajistily dodržování evropského nařízení o střetu zájmů, a českou vládu vyzývá, aby naplnila to, co premiér Babiš slíbil v dopise Evropské komisi.
Rozhodnutí bude na komisi
Největší šanci na schválení má podle informací Radiožurnálu nejostřejší návrh od lidovců a Zelených. Spolupodepsat ho zvažují ještě evropští konzervativci, což je třetí nejsilnější frakce. Podporu pro tento návrh také zvažuje část evropských socialistů.
I kdyby poslanci ve čtvrtek schválili ostřejší návrh, další postup bude na rozhodnutí Evropské komise, která vyjde ze stanoviska své právní služby. Komise by také mohla přihlédnout k dopisu premiéra Babiše, který zastal do Bruselu tento týden.
Výjimečný důvod debaty
To, že plénum parlamentu projednávalo kauzu spojenou s evropským premiérem, úplně běžné není. Babiš ale není první. Nedávno parlament velmi bouřlivě debatoval o politice maďarského premiéra Viktora Orbána a porušování základů právního státu v Maďarsku.
Ani pro samotného Babiše to není premiéra. Před rokem plénum probíralo stav svobody tisku v Česku, a to v souvislosti s uniklými nahrávkami předsedy ANO a bývalého novináře Mf Dnes Marka Přibila.
Výjimečný je v nyní projednávaném Babišově případě důvod – střet zájmů a podezření, že premiér členské země může mít zájem na přidělování dotací své bývalé firmě, kterou podle názoru právníků Evropské komise nadále ovládá.