Anglické město Sunderland se vyrovnává s následky protestů. Místní jsou násilím zděšeni
Několik dní poté, co se Sunderlandem na severovýchodě Anglie prohnal rozzuřený dav, se lidé v tomto průmyslovém přístavním městě snaží pochopit, co se stalo. Minulý pátek odpoledne, zatímco se místní hospody plnily mladými muži, se Lesley McLarenová rozhodla svůj obchod zavřít předčasně. Slyšela o nepokojích ve městě Southport poté, co zde útočník s nožem zabil tři děti, a bála se, že se protesty rozšíří do jejího města, píší The New York Times.
McLarenová nechtěla být v době vypuknutí násilných protestů venku. Vzhledem k rasismu a protiimigračnímu zápalu, které protesty provázejí, obzvlášť nechtěla, aby se v ulicích ocitl Simran Singh, její sikhský kolega ze samoobsluhy. „Je to pro něj vzhledem k barvě jeho pleti příliš nebezpečné,“ řekla.
Soud v Británii poslal do vězení tři muže. Během současných nepokojů jeden z nich udeřil policistu
Číst článek
Jen o pár hodin později se ulicemi prohnal násilný dav. Výtržníci napadali policisty, rabovali obchody a zapalovali budovy i auta. Následující den se výtržnosti rozšířily do další asi desítky měst v Anglii a Severním Irsku.
Nepokoje z velké části vyvolalo nepravdivé tvrzení, že útočník obviněný z útoku nožem v Southportu byl přistěhovalec a žadatel o azyl. Ve skutečnosti podle úřadů šlo o rodáka z Walesu. Stanice BBC uvedla, že jeho rodiče pocházejí z Rwandy. Policie doposud nezveřejnila motiv útoku. V Británii platí velmi přísná omezení ohledně toho, co lze oznámit, jakmile je případ vyšetřován.
Někteří obyvatelé Sunderlandu byli násilím zděšeni, včetně těch, kteří řekli, že chápou frustraci lidí v souvislosti s prudkým nárůstem přistěhovalectví, většinou legálního.
„Proč ničit vlastní město?“ ptal se 69letý Peter Wilson, který pracuje v kanceláři charitativní organizace Citizens Advice v Sunderlandu, jež pomáhá lidem v nouzi řešit dluhy, právní problémy nebo problémy s bydlením.
Výtržníci zapálili kanceláře charity, i když nebylo jasné, zda byly cílem, jelikož se nacházejí vedle bývalé policejní budovy, na níž je stále nápis „policie“.
Odsouzení násilí
Obyvatelé příčinu hněvu vidí v ekonomické stagnaci, která město připravila o vitalitu.
„Vytvořilo to živnou půdu pro krajně pravicové a extremistické rasistické názory,“ řekla reverendka Clare MacLarenová z anglikánské katedrály Sunderland Minster.
Zastánci protiimigrační politiky postupem času úspěšně využívali lidi, kteří mají potřebu někoho obvinit, protože se cítí opuštění, znevýhodnění, zanedbaní a mají strach z budoucnosti, řekla.
Po útoku nožem v Anglii zemřelo třetí dítě. ‚Nevím, jak vyjádřit dostatečnou soustrast,‘ říká Taylor Swift
Číst článek
Obyvatelé města vyslovili podezření, že mezi výtržníky byli protiimigrační agitátoři odjinud. Jeden z obyvatel řekl, že lidé údajně slyšeli přízvuky, které nebyly místní.
Britští zákonodárci hlavního proudu, od členů nově ustavené labouristické vlády po konzervativce, kteří si z omezení migrace udělali předvolební téma, odsoudili násilí a vyzvali k přísným trestům.
Mnozí z nich uvedli, že frustrace ze ztráty kontroly nad migrací neospravedlňuje nepokoje, jejichž výsledkem jsou desítky zraněných policistů, vyrabované obchody, a dokonce i vypálená knihovna.
Méně jednoznačně se k nepokojům vyjádřil Nigel Farage, jeden ze strůjců brexitu. Jeho strana Reform UK, která se ostře vymezuje proti imigraci, se v minulých parlamentních volbách umístila na druhém místě ve třech parlamentních obvodech, které zahrnují Sunderland.
🚨 NEW: Nigel Farage tells @LBC that he has had "nothing" to do with the riots in the country at the moment
— Politics UK (@PolitlcsUK) August 6, 2024
"This level of incitement to violence against me, which is utterly baseless, has led to a huge increase in my security uptick" pic.twitter.com/PCLcMcUOLF
Farage zprvu zpochybňoval oficiální informace o útočníkovi, což podle kritiků umocnilo nedůvěru samotných výtržníků v oficiální zdroje. V pondělí, po víkendu plném chaosu, Farage násilí odsoudil.
Agitátoři zvenčí
V Sunderlandu po pátečních nepokojích panuje klid. Nyní se vedení města a jeho obyvatelé snaží přes uplynulé události přenést. „Místní obyvatelé chtějí dát jasně najevo, že tyto pravicové elementy, tito lidé, nemluví za naše město,“ řekla Kim McGuinessová, starostka regionu.
Nepokoje v Británii pokračují, policie už zadržela 370 lidí. V noci propukly protesty i v Belfastu
Číst článek
Navzdory podezření, že násilí pomohli vyvolat agitátoři zvenčí, však nepokoje odráží nespokojenost, kterou místní sdílejí, uvedli někteří z nich.
Ve městě, jehož obyvatelé se léta potýkali s ekonomickou nouzí a nezaměstnaností, panuje hluboká frustrace. V letech 1975–1989 se zde počet pracovních míst snížil o čtvrtinu v důsledku úpadku těžby uhlí a stavby lodí.
Město bylo v debatách o brexitu ukázkovým příkladem labouristického, převážně bělošského dělnického města s obavami kolem migrace a národní identity. Působila v něm však také firma Nissan, která jako významný zaměstnavatel hrozila, že v případě brexitu na místě ukončí činnost.
Sunderland is a proud, vibrant city. That’s what the people here want to be known for. That’s the story of this city!
— Kim McGuinness (@KiMcGuinness) August 5, 2024
But, on Friday night, violent rioters in targeted Muslim and minority communities. Today, with @SunderlandUK deputy leader Kelly Chequer and @NorthumbriaOPCC I… pic.twitter.com/NxIDOvrmN5
Při referendu v roce 2016 Sunderland mnohé šokoval, když jeho obyvatelé hlasovali pro brexit v poměru 61,3 procenta ku 38,7 procenta. Nissan nakonec zůstal po dohodě s EU ohledně obchodních pravidel.
Následky let, kdy bylo město ekonomicky na dně, stále přetrvávají. Podle nedávného ekonomického plánu jsou průměrné mzdy ve městě stále nižší než ve zbytku Británie.
Město útočiště
V roce 2022 rada města jednoznačně odhlasovala, že se Sunderland stane městem útočiště (City of Sanctuary), čímž se město přihlásilo k přijímání žadatelů o azyl a uprchlíků, řekla Kelly Chequerová, zástupkyně vedoucího městské rady.
Pro část z místních taková otevřenost představuje problém. „Když jste běloch, automaticky vás označí za zločince nebo teroristu,“ řekl 75letý Rob Patterson, který se v Sunderlandu narodil. „Jste automaticky rasista. Ale ve skutečnosti je to naopak,“ řekl.
Britská policie zatkla o víkendu 150 lidí kvůli útokům na migranty. Rozbíjeli okna hotelu a zapalovali ohně
Číst článek
Míra migrace je tak velká, že už nepoznáváme naši vlastní zemi, řekla jeho žena Marjorie. Oba navzdory tvrzení vlády věří, že podezřelý z útoku nožem byl imigrant, který v Británii pobýval nelegálně.
Pracovnice samoobsluhy McLarenová řekla, že vykázala zákazníky, kteří k Singhovi měli rasistické poznámky. Řekla však také, že mnoho lidí ve městě je frustrováno podporou pro žadatele o azyl a že je chápe. „Nejsme schopni poskytnout bydlení vlastním lidem. Jsou tu penzisti, kteří si nemohou dovolit topit. A my sem pouštíme další lidi?“ dodala.
Singh, který se do Británie přestěhoval v roce 2017, řekl, že mu nepokoje zlomily srdce. V úterý odpoledne bylo vidět, jak policie odvádí osobu, která na něj podle jeho slov křičela rasistické poznámky. „Mám obrovský strach,“ řekl.
Dveře do samoobsluhy jsou stále rozbité. Další obchody v centru města jsou zabedněné. Město se však snaží vzchopit.
Den po výtržnostech obyvatelé vyšli do ulic a pustili se do úklidu. V neděli se skupina místních vydala na pochod míru.