Požáry afrických lesů jsou mnohonásobně větší než ty v Brazílii, přesto je jim věnována menší pozornost

Srovnání požárů Amazonského pralesa a afrických tropických deštných lesů - satelitní snímek | Zdroj: NASA/iROZHLAS

Rozsáhlé požáry ničí kromě Amazonského pralesa také rozsáhlé území v centrální Africe. Podle satelitních snímků NASA, jsou nejpostiženější oblasti v Angole a Demokratické republice Kongo. Podle agentury Bloomberg vypuklo v Angole během dvou dnů minulého týdne třikrát více požárů než v Brazílii. Přesto se o ohni, který ohrožuje druhé největší plíce planety, mluví méně.

Paříž (Aktualizováno: 18:09 29. 8. 2019) Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Konkrétně se podle dat agentury Bloomberg jedná o 6902 požárů v Angole a 3395 v sousední Demokratické republice Kongo. Naproti tomu, Brazílii za stejný časový úsek trápilo „jen“ 2127 požárů.

Satelitní snímek požárů v Brazílii | Zdroj: NASA/iROZHLAS

Kritizován za ignorování hořících lesů v Africe byl na twitteru i francouzský prezident Emmanuel Macron, který opakovaně poukazoval na požáry v Amazonii, které označil za „mezinárodní krizi“.

Macron se tedy v pondělí zaměřil i na oheň v Subsaharské Africe. „Také tam hoří lesy,“ napsal. Navíc v případě Afriky zvažuje podobnou iniciativu, jako u hořícího Amazonského pralesa. Podle serveru BBC dají státy G7 na záchranu plící světa bezmála 22 milionu dolarů (514 milionu korun).

Otázkou ale je, zdaby africké země pomoc přijaly. Angolská vláda se například proti přirovnání s Amazonií vymezila a řekla, že není třeba situaci vnímat tak katastrofálně. Angolské ministerstvo životního prostředí vysvětlilo, že je na zvýšený počet požárů v tomto období připravené.

Satelitní snímek požárů v Africe | Zdroj: NASA/iROZHLAS

V Africe je nyní ohňů mnoho, ale v meziročním porovnání to není velký rozdíl. V případě Amazonie tomu ale je naopak, tam právě letos požárů výrazně přibylo, proto se pralesům v Latinské Americe teď dostává takové pozornosti.

Ze satelitních snímků není jisté, zda hoří travní nebo lesní porost. Požáry v africkém tropickém deštném lese totiž mohou souviset se zemědělstvím.

Současné požáry jsou podle NASA podobné těm, které lesy trápily před dvěma lety a měly být založeny úmyslně. Lidé zde používají k získávání orné půdy kontroverzní metodu – takzvané kácení a pálení.

To podle odborníků na životní prostředí může vést k odlesňování, erozi půdy a ztrátě ekologické rozmanitosti. Oheň ale zároveň likviduje nežádoucí složky v půdě a popel poskytuje živiny.

mpr, kah, mak Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme