Cichanouská vyzvala stoupence k dalším stávkám v továrnách. Běloruská policie opět začala zatýkat

Běloruská opoziční kandidátka Svjatlana Cichanouská v pátek v nové videonahrávce vyzvala své stoupence, aby zesílili stávky v továrnách po celé zemi a prosadili tak nové prezidentské volby. Informovala o tom agentura Reuters. Zároveň byl zadržen Jevgenij Bochvalov, který organizoval stávku továrních dělníků v minské automobilce, informovala agentura AP.

Minsk (Aktualizováno: 13:14 21. 8. 2020) Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

„Žádám vás - pokračujte a rozšiřte stávky,“ řekla Cichanouská v nahrávce z Litvy, kam se uchýlila pod tlakem běloruských úřadů a z obavy o svou bezpečnost. „Nenechte se ošálit zastrašováním.“

‚Nejvíc zbili ty, kteří nejvíc křičeli.‘ Bělorusové popisují ‚peklo na zemi‘ v minských věznicích

Číst článek

Po několikadenní přestávce zadržela běloruská policie několik demonstrantů a stávkujících. Prokuratura zahájila stíhání členů Koordinační rady opozice pro podezření z rozvracení státu.

Zatímco několik tisíc protestujících se veselilo a zpívalo na minském Náměstí nezávislosti, v brestské oblasti policie zadržela deset účastníků tamních demonstrací, potvrdilo brestské oddělení ministerstva vnitra. Prokurátor se je chystá obvinit z napadení veřejného činitele.

Policie také zadržela lídra stávkového výboru automobilky MAZ Jevgenije Bochvalovova a Vyšetřovací výbor předvolal k výslechu Sergeje Dylevského, šéfa stávkujících v Minském závodě na výrobu traktorů MTZ.

Pohled z EU

Evropská unie, která odmítla Lukašenkovo znovuzvolení, vyzvala běloruské vedení k dialogu s opozicí.

„Očekáváme, že běloruské úřady zastaví trestní stíhání a namísto toho zahájí dialog s cílem najít poklidné řešení nynější krize,“ řekla Nabila Massraliová, mluvčí EU pro zahraniční a bezpečnostní politiku.

Předseda Evropské rady Charles Michel dodal, že cílem EU je zastavit násilí proti běloruským protestujícím a dalším občanům a zajistit, že tato bývalá sovětská republika nesklouzne do ekonomického nebo vojenského chaosu.

Krize v Bělorusku

Bělorusko čelí své největší politické krizi od rozpadu Sovětského svazu. Desetitisíce demonstrantů denně vyzývají k odstoupení prezidenta Alexandra Lukašenka, jehož údajné znovuzvolení ve volbách 9. srpna podle nich bylo zfalšované a neplatné.

Trest smrti, odposlechy, policejní násilí, cenzura. Jak se žilo a žije v Lukašenkově Bělorusku?

Číst článek

Za skutečnou vítězku voleb pokládají Cichanouskou, která ovšem podle oficiálních výsledků získala 10,1 procenta hlasů, zatímco Lukašenko podle ústřední volební komise vyhrál ziskem 80,1 procenta hlasů.

Bělorusko je blízkým spojencem Moskvy, a nynější krize je zkouškou pro Kreml, který se musí rozhodnout, zda podrží Lukašenka, anebo se pokusí zosnovat předání moci jinému vůdci, napsal Reuters.

Napětí v Bělorusku je ovšem problémem i pro západní země. Bělorusko sousedí s Polskem, Litvou a Lotyšskem, které představují hranici NATO.

Martin Dorazín, ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme