Bělorusové vybrali 13,8 milionu na pomoc politickým vězňům. Do sbírky se zapojilo na devět tisíc lidí
Běloruská nezávislá média a ochránci lidských práv během víkendu vysbírali v přepočtu bezmála čtrnáct milionů korun na pomoc politickým vězňům. Oznámil to v pondělí server Zerkalo.io působící v exilu. „Bělorusové během dvou dnů akce ‚Není nám všechno jedno‘ věnovali na solidaritu s politickými vězni 574 356 eur (asi 13,8 milionu korun),“ napsal portál.
Tyto prostředky budou rozděleny mezi fondy a organizace, které již pomáhají politickým vězňům. Do sbírky se podle exilové prozatímní vlády, vytvořené v emigraci opozičními politiky, zapojilo více než 9200 lidí a jednotlivé příspěvky dosahovaly výše až 10 000 eur (asi 240 000 korun), uvedlo Zerkalo.
„Můžeme být na co hrdí, a to jeden na druhého,“ uvedla vůdkyně běloruské opozice Svjatlana Cichanouská a poděkovala všem, kdo přispěli na pomoc politickým vězňům a jejich rodinám.
Při obdobné akci uspořádané minulý měsíc se ruským nezávislým médiím podařilo na podporu politických vězňů v Rusku vysbírat 39,4 milionu rublů (asi 9,7 milionu korun), připomněl server Meduza.
Podle ochránců lidských práv z nevládní organizace Vjasna je Bělorusku v současnosti 1475 politických vězňů.
Zerkalo je nástupcem běloruského zpravodajského portálu Tut.by, který sehrál zásadní roli v informování o rozsáhlých protestech v létě a na podzim 2020. V Minsku má právě v pondělí nejvyšší soud rozhodnout o odvolání členek vedení Tut.by proti březnovému odsouzení k dvanácti letům vězení.
V Praze proběhl křest básnické sbírky Krvavé země. Autor veršů odešel kvůli Lukašenkovi do Litvy
Číst článek
Tut.by fungoval déle než dvacet let a byl nejpopulárnějším internetovým médiem v Bělorusku s více než 3,3 milionu čtenářů. Portál rozsáhle pokrýval protesty proti režimu Alexandra Lukašenka až do úředního zákazu činnosti v roce 2021.
Mnoho novinářů z Tut.by uprchlo z Běloruska a zřídilo nový portál Zerkalo.io. Přístup k němu se běloruské úřady snaží blokovat.
Protesty proti režimu vypukly poté, co úřady opět vyhlásily vítězem prezidentských voleb Lukašenka. Opozice a Západ tento výsledek pokládají za zfalšovaný a odmítají uznat Lukašenkovu legitimitu.
Autoritářský vládce nicméně s podporou Moskvy veškeré protesty brutálně potlačil, bez ohledu na západní sankce.