Bez povolení k pobytu musí ilegální pracovníci Turecko opustit. Po 90 dnech
Ilegálním pracovníkům v Turecku odzvonilo. Alespoň v to doufá tamní vláda, která zpřísnila podmínky pobytu i zaměstnávání cizinců v zemi. Nově budou muset jedinci bez povolení k pobytu Turecko po 90 dnech opustit. Znovu se budou moci vrátit až za další tři měsíce. Podle odhadů se změna dotkne statisíců nelegálních pracovníků.
Po třech měsících v Turecku stačilo odjet na několikadenní výlet na jeden z blízkých řeckých ostrovů. Devadesátidenní lhůta, po kterou mohou cizinci pobývat v zemi jako turisté, začala po návratu znovu. To teď končí.
Stejně se každé tři měsíce vracela do rodného Ruska i šestapadesátiletá Světlana, načerno zaměstnaná u tureckého zubaře Sonera Kurta jako paní v domácnosti. I jeho rodině teď nový zákon komplikuje život.
„Vím, že to, co děláme, je nelegální, ale nejsme výjimka. Jen v našem bytovém domě takto pracuje asi desítka převážně ruských žen. Je to oboustranně výhodné. Ony mají práci za nemalé peníze a nám to řeší problém s hlídáním dcery," komentuje doktor Kurt.
Reportáž o zpřísnění podmínek pro pobyt cizinců v Turecku připravila pro Víkendový Odpolední Radiožurnál zpravodajka ČRo v Turecku Julie Urbišová
Nový zákon říká, že turisté v Turecku mohou strávit během půl roku dohromady jen 90 dní. Změny míří hlavně na ty, kteří v zemi vydělávají bez povolení. A takových není málo.
Nejvíce nelegálních pracovníků je v Turecku podle zpráv médií z Gruzie, Arménie, Ukrajiny a Ruska. Přijíždějí hlavně ženy, které často hlídají děti anebo se starají o staré lidi. Získávají prý tedy práci, o kterou není ze strany Turků zájem.
Pokud si budou chtít práci zachovat, musí získat pobytové a pracovní povolení, což prý není rychlý a levný proces. „Na úřadě nám zatím nebyli schopní říct, co máme dělat. Pokud ale nebude jiná cesta, budeme muset o povolení zažádat, což může trvat i několik měsíců," dodává zubař Soner Kurt.
Změna se dotkne i Čechů
Do zařizování pracovního povolení se donedávna nehrnuli ani podnikatelé v turismu. Své o tom ví i několik Čechů, kteří za prací do Turecka vyrážejí. Gabriela, která v Turecku žije už 12 let, také začínala bez povolení.
„Ještě před dvěma léty jsem neznala snad nikoho, kdo by měl povolení, všichni tu byli načerno. Tedy kromě delegátů, kteří mají zvláštní povolení kvůli tomu, že na cestách často stavějí hlídky policie, a kdyby na ně narazili, vyhostí je," říká Gabriela.
Ona sama změnu zákona vítá. „Určitě holky, co tady žijí, jsou za to rády, protože se to trochu vytřídí. A ty, co tady žijí dlouhodobě a oficiálně, budou mít větší cenu," naráží Gabriela na fakt, že nelegální pracovníci jsou pro zaměstnavatele výhodnější, protože se spokojí i s podprůměrným platem.