Stažení vojáků nebude překotné, ale postupné, řekl v Mnichově americký zmocněnec pro Sýrii
Stažení amerických vojáků ze Sýrie nebude překotné, ale postupné, ujistil v neděli na mnichovské bezpečnostní konferenci americký zmocněnec pro tuto blízkovýchodní zemi James Franklin Jeffrey. Řekl také, že Spojené státy budou o tématu jednat se spojenci.
Právě to, že prezident USA Donald Trump své prosincové rozhodnutí o odchodu amerických vojáků učinil bez konzultací se spojenci, se stalo terčem časté kritiky. V Mnichově na společná rozhodnutí spojenců ze Severoatlantické aliance apelovala například německá kancléřka Angela Merkelová.
Tvrdé boje o poslední kout Islámského státu. ‚Stále mají živé štíty,‘ říká z místa česká novinářka
Číst článek
Také americký viceprezident Mike Pence, který jinak hovořil o vedení NATO Trumpem, ve svém projevu v bavorské metropoli řekl, že Spojené státy si nadále v regionu Sýrie, kde se zřejmě blíží definitivní porážka takzvaného Islámského státu, zachovají vojenskou přítomnost.
Osud Kurdů
V souvislosti se stahováním velké části z 2 tisíc americkým sil se také řeší osud syrských Kurdů, kteří v uplynulých letech proti IS bojovali. Panují totiž obavy, že se po americkém ústupu mohou ocitnout v přímém ohrožení intervencí Turecka na severovýchodě Sýrie.
Takovou možnost v neděli v Mnichově nevyloučil turecký ministr obrany Hulusi Akar, podle něhož je prioritou Ankary zajištění bezpečnosti na turecko-syrské hranici a zbavení se teroristů, ať už jsou jimi bojovníci IS, nebo kurdských milic YPG. Podobně na konci loňského roku hovořil i turecký prezident Recep Tayyip Erdogan. „Až z oblasti (milice YPG) odejdou, pak teprve tam nebudeme mít co dělat,“ řekl tehdy.