Biden chce vypovědět 18 lidí z vedení vojenských škol, které jmenoval Trump. Mnozí rezignaci odmítají
Administrativa amerického prezidenta Joea Bidena ve středu odstranila z poradních orgánů vojenských akademií 18 lidí, které v závěru svého působení jmenoval do funkcí tehdejší prezident Donald Trump. Členové akademických správních rad dostali dopis s výzvou, aby se svých postů vzdali, nebo budou propuštěni, uvedl ve čtvrtek podle agentury AP Bílý dům. Mnozí z oslovených rezignaci záhy odmítli.
„Cílem prezidenta je to, co je cílem každého prezidenta - zajistit, abyste v těchto radách měli osoby, které jsou kvalifikované v nich působit a jejich hodnoty jsou v souladu s vašimi (hodnotami),“ uvedla mluvčí Bílého domu Jen Psakiová.
‚Trumpovi‘ soudci odmítli zrušit protipotratový zákon v Texasu. Zakazuje je od 6. týdne těhotenství
Číst článek
Výzvu k rezignaci obdržela i Trumpova dlouholetá poradkyně Kellyanne Conwayová, která na adresu prezidenta Bidena záhy odpověděla. „Já rozhodně nerezignuji, ale vy byste měl,“ napsala v prohlášení.
Výzvu označila za „zklamání, ale je pochopitelná“. Prezident se tím snaží podle Conwayové odvrátit pozornost od chaotického stahování USA z Afghánistánu, nárůstu počtu případů covidu-19 a neuspokojivých zpráv o nezaměstnanosti.
Rezignaci z rady námořní akademie odmítl specialista na rozpočty Russell Vought. Na twitteru zveřejnil dopis, který z prezidentské kanceláře dostal se stručnou odpovědí. „Ne. Mám tříletý mandát“.
Poradní orgány Vojenské akademie Spojených států ve West Pointu a Americké námořní akademie v Annapolisu mají za úkol „dohlížet na morálku a disciplínu, osnovy, výuku, fiskální záležitosti, akademické metody a další záležitosti“. Rada každé akademie je složená ze členů Kongresu a z kandidátů jmenovaných prezidentem.
Republikán Donald Trump během svého mandátu neodvolal žádného člena rad vojenských škol jmenovaných svým předchůdcem demokratem Barackem Obamou, uvádí The Guardian.