Biden se omluvil Zelenskému za zpožděné dodávky zbraní. Slíbil, že USA Ukrajinu neopustí

Americký prezident Joe Biden se v pátek poprvé veřejně omluvil ukrajinskému prezidentovi Volodymyru Zelenskému za několikaměsíční zdržení americké vojenské pomoci, které umožnilo Rusku dosáhnout zisků na bojišti. Biden svému ukrajinskému protějšku při setkání v Paříži rovněž řekl, že Washington neopustí Ukrajinu, která čelí ruské invazi, napsala agentura AP.

Sledovali jsme online Paříž Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Volodymyr Zelenskyj a Joe Biden na setkání v Paříži

Volodymyr Zelenskyj a Joe Biden na setkání v Paříži | Foto: Elizabeth Frantz | Zdroj: Reuters

Ve Francii, kde se oba lídři zúčastnili oslav 80. výročí vylodění v Normandii, Biden řekl Zelenskému, že se omlouvá ukrajinskému lidu za týdny, kdy nevěděl, zda přijde další pomoc, zatímco Kongres čekal šest měsíců, než schválil balíček vojenské pomoci Ukrajině ve výši 61 miliard dolarů (téměř 1,4 bilionu korun). Přesto Biden trval na tom, že Američané dál stojí dlouhodobě při Ukrajině. „Jsme stále ve hře. Zcela. Důkladně,“ řekl.

Biden také oznámil, že Spojené státy pošlou Ukrajině vojenskou pomoc ve výši 225 milionů dolarů. Nejnovější balíček zahrnuje munici pro raketomety HIMARS, minometné systémy a řadu dělostřeleckých nábojů.

Článek pokračuje pod online reportáží.

Spojené státy jsou zdaleka největším dodavatelem vojenské pomoci Kyjevu. Ukrajina se v současné době snaží odrazit intenzivní ruskou ofenzivu ve východních oblastech země.

Tlak se soustřeďuje na pohraniční Charkovskou a Doněckou oblast. Ruská vojska se snaží využít nedostatku munice a vojáků na ukrajinské straně podél zhruba 1000 kilometrů dlouhé frontové linie.

Nedostatek výzbroje nastal poté, co byla americká vojenská pomoc šest měsíců zadržována v Kongresu, než Biden v dubnu podepsal zákon o vojenské pomoci Ukrajině ve výši 61 miliard dolarů.

Francie prodá Ukrajině stíhačky Mirage a začne s výcvikem pilotů, oznámil Macron

Číst článek

Někteří spojenci NATO včetně USA minulý týden uvedli, že v souvislosti s nejnovějším ruským útokem a s oslabením ukrajinské armády zmírní svůj postoj a umožní Ukrajině používat zbraně, které dodávají Kyjevu, k provádění omezených útoků uvnitř Ruska.

Krok vyvolal ostrou reakci Kremlu, který varoval, že by se největší konflikt v Evropě od druhé světové války mohl vymknout kontrole.

Biden a Zelenskyj se ve čtvrtek zúčastnili akcí k 80. výročí Dne D v Normandii na severu Francie spolu s evropskými představiteli, kteří podpořili úsilí Kyjeva ve válce. Zelenskyj měl v pátek také projev v Národním shromáždění, dolní komoře francouzského parlamentu.

Francouzský prezident Emmanuel Macron ve čtvrtek mimo to oznámil, že Francie dodá Ukrajině stíhací letouny Mirage k efektivnější obraně proti ruské agresi.

epo, ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme