Bill Gates poskytne na léčbu eboly dalších více než sto milionů korun

Americká nadace manželů Gatesových dá dalších víc než sto milionů korun na boj s ebolou. Peníze půjdou hlavně na experimentální léčbu, tedy na rychlejší získávání krve od vyléčených pacientů v západní Africe. Letos už ebole podlehlo přes 5 tisíc lidí, drtivá většina ve třech zemích u Guinejského zálivu.

Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Spoluzakladatel Microsoftu Bill Gates

Spoluzakladatel Microsoftu Bill Gates | Zdroj: Reuters

Léčba s využitím krve vyléčených pacientů předpokládá, že protilátky proti ebole z krevní plazmy přeživšího mohou pomoci jiným lidem.

Tato metoda se už několikrát použila, její účinnost a bezpečnost ale zatím není prokázaná. To samé platí o všech dalších experimentálních lécích a vakcínách proti ebole.

Vědci prozatím nevědí, proč imunitní systém některých lidí dokáže včas nastartovat dostatečnou tvorbu protilátek, zatímco u jiných se tělo neumí samo bránit. U transfuzí se vychází z toho, že krev přeživších by mohla imunitní systém nakažených povzbudit tak, aby začal sám potřebné protilátky tvořit.

Nadace manželů Gatesových chce ve spolupráci se soukromými firmami přispět k rozšíření léčby, při níž se dárci odebírá krev a po vyjmutí plazmy se mu zase vrací. Většině lidí infikovaných ebolou přitom v současnosti pomáhá jen podpůrná léčba - zavodňování a antibiotika.

Spoluzakladatel Microsoftu a letos opět nejbohatší člověk na světě Bill Gates i jeho manželka Melinda považují šíření krvácivé horečky za hrozbu pro stabilitu velké části světa. Celkem už proto slíbili uvolnit víc než miliardu korun. Peníze mají vedle přímé pomoci podpořit i ověřování nových léčiv.

Fenomén eboly ovšem podle Billa Gatese také připomíná, že rozvojový svět ohrožují delší dobu další smrtelné infekční nemoci: malárie, zápal plic nebo průjmová onemocnění. Na zápas s nimi by měla Gatesova nadace vynaložit jen letos více než 10 miliard korun.

V rozhovoru pro televizi BBC miliardář uvedl, že zhruba od srpna přistupují velké země a organizace k ebole s větší vážností, což už se podle něj pozitivně projevuje. Gates poukázal na to, že v nejhůře postižené Libérii se tempo šíření nemoci hodně zpomalilo.

Ebola | Foto: public domain CDC/PHIL

„Spojené státy i Británie zvýšily výdaje na boj s nemocí, pomáhají země jako Čína či Kuba. Do centra epidemie stále vyjíždějí dobrovolníci,“ řekl Bill Gates.

Americký prezident Barack Obama nicméně varoval před předčasným optimismem a požádal Kongres, aby do Vánoc schválil jeho žádost o poskytnutí více než 130 miliard korun na opatření proti ebole.

V zemích západní Afriky se snaží epidemii zastavit také stovky amerických vojáků. Velkou materiální pomoc včetně aut a vybavení pro nemocnice teď veze do regionu nizozemská loď. Na tuto pomoc přispělo i Česko.

Jan Prokeš, Simona Bartošová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme