Bill Gates poskytne na léčbu eboly dalších více než sto milionů korun
Americká nadace manželů Gatesových dá dalších víc než sto milionů korun na boj s ebolou. Peníze půjdou hlavně na experimentální léčbu, tedy na rychlejší získávání krve od vyléčených pacientů v západní Africe. Letos už ebole podlehlo přes 5 tisíc lidí, drtivá většina ve třech zemích u Guinejského zálivu.
Léčba s využitím krve vyléčených pacientů předpokládá, že protilátky proti ebole z krevní plazmy přeživšího mohou pomoci jiným lidem.
Tato metoda se už několikrát použila, její účinnost a bezpečnost ale zatím není prokázaná. To samé platí o všech dalších experimentálních lécích a vakcínách proti ebole.
Nadace manželů Gatesových chce ve spolupráci se soukromými firmami přispět k rozšíření léčby, při níž se dárci odebírá krev a po vyjmutí plazmy se mu zase vrací. Většině lidí infikovaných ebolou přitom v současnosti pomáhá jen podpůrná léčba - zavodňování a antibiotika.
Spoluzakladatel Microsoftu a letos opět nejbohatší člověk na světě Bill Gates i jeho manželka Melinda považují šíření krvácivé horečky za hrozbu pro stabilitu velké části světa. Celkem už proto slíbili uvolnit víc než miliardu korun. Peníze mají vedle přímé pomoci podpořit i ověřování nových léčiv.
Fenomén eboly ovšem podle Billa Gatese také připomíná, že rozvojový svět ohrožují delší dobu další smrtelné infekční nemoci: malárie, zápal plic nebo průjmová onemocnění. Na zápas s nimi by měla Gatesova nadace vynaložit jen letos více než 10 miliard korun.
V rozhovoru pro televizi BBC miliardář uvedl, že zhruba od srpna přistupují velké země a organizace k ebole s větší vážností, což už se podle něj pozitivně projevuje. Gates poukázal na to, že v nejhůře postižené Libérii se tempo šíření nemoci hodně zpomalilo.
„Spojené státy i Británie zvýšily výdaje na boj s nemocí, pomáhají země jako Čína či Kuba. Do centra epidemie stále vyjíždějí dobrovolníci,“ řekl Bill Gates.
Americký prezident Barack Obama nicméně varoval před předčasným optimismem a požádal Kongres, aby do Vánoc schválil jeho žádost o poskytnutí více než 130 miliard korun na opatření proti ebole.
V zemích západní Afriky se snaží epidemii zastavit také stovky amerických vojáků. Velkou materiální pomoc včetně aut a vybavení pro nemocnice teď veze do regionu nizozemská loď. Na tuto pomoc přispělo i Česko.