Exprezident Morales přistál v Mexiku, kde mu byl udělen azyl. Bolívie připravuje nové volby
Bolivijský exprezident Morales přiletěl do Mexika, jež mu udělilo azyl. Na letišti, kam ho s mezipřistáním v Paraguayi dopravil stroj mexického letectva, ho přivítal tamní ministr zahraničí Marcelo Ebrard. Morales odstoupil v neděli po téměř 14 letech v čele Bolívie pod tlakem masových demonstrací a v reakci na výzvu armády. Dění ve své zemi označil za puč.
Po příletu Morales prohlásil, že Mexiko mu zachránilo život a že bude pokračovat v politice, dokud bude žít, napsala agentura Reuters. Obhajoval svoji politiku a řekl, že pokud se dopustil nějakého zločinu, tak jedině toho, že je domorodým indiánem a „antiimperialistou“.
Bolivijský exprezident Morales míří do mexického azylu. ‚Vrátím se s větší silou,‘ vzkázal
Číst článek
Ebrard řekl, že jeho země nabídla Moralesovi azyl z humanitárních důvodů, neboť jeho život byl v Bolívii ohrožen. Také mexická vláda podle šéfa diplomacie Moralesovu demisi považuje za důsledek vojenského puče.
Moralese z letiště přepravil vojenský vrtulník na místo, které mexická vláda z bezpečnostních důvodů neupřesnila.
Komplikovaná cesta
Morales přiletěl do Mexika ze středobolivijského města Chimore, které je baštou jeho stoupenců a kam se po nedělní demisi stáhl. Jeho cesta do mexického exilu nebyla bez komplikací: odlet byl odložen, protože jeho příznivci obklopili letiště, později letoun nedostal povolení tankovat v Peru a stroj proto přistál v Paraguayi.
Socialista Morales, první bolivijský prezident z řad domorodého indiánského obyvatelstva, odstoupil z funkce prezidenta jen tři týdny po svém sporném znovuzvolení do tohoto úřadu. Prohlásil se za vítěze prvního kola voleb, ačkoli opozice i mezinárodní pozorovatelé výsledky hlasování zpochybňovali. Jeho odpůrci tvrdili, že jde o volební podvod. Organizace amerických států (OAS) ve své předběžné zprávě uvedla, že volby provázely manipulace, a doporučila jejich anulování.
Opoziční zákonodárci v úterý chtěli formálně odsouhlasit Moralesovu rezignaci a začít hledat politika, který stane v čele země na přechodnou dobu před novými volbami. Nicméně jejich plány jsou v ohrožení, protože Moralesovo Hnutí za socialismus (MAS) uvedlo, že bude takovou schůzi bojkotovat.
Hlavní bolivijský odborový svaz v úterý varoval, že vyhlásí časově neomezenou stávku a povolá své členy do La Pazu, pokud političtí a občanští lídři neobnoví v zemi během příštích 24 hodin ústavní pořádek a mír. „Naše země si toto nezaslouží,“ vzkázal odborový předák Juan Carlos Huarachi.