Johnson po schůzce s irským premiérem: Británie stále může na konci října opustit unii s dohodou
Británie stále může s Bruselem vyjednat brexitovou dohodu a opustit Evropskou unii k 31. říjnu. Před jednáním s irským premiérem Leem Varadkarem to v pondělí v Dublinu řekl britský premiér Boris Johnson, zatímco jeho hostitel zdůraznil, že takzvaná irská pojistka je klíčová a její odstranění z brexitové dohody bez odpovídající náhrady by znamenalo brexit bez dohody. Průlom v rozhovorech ale schůzka podle očekávání nepřinesla.
„Chci najít dohodu, chci uzavřít dohodu,“ řekl Johnson před jednáním s Varadkarem. Británie by se podle něj dokázala s brexitem bez dohody vyrovnat, odchod země z unie bez dohody by ale byl „státnickým selháním, za které bychom byli zodpovědní všichni“. „Chci, abyste věděli, že bych dal naprosto přednost nalezení dohody,“ dodal.
Johnson uvedl, že na schůzku v Dublinu přinesl několik návrhů, jak zabránit brexitu bez dohody. Podle pozdějšího vyjádření jeho mluvčího se týkaly irské pojistky. Že by se oběma politikům podařilo nalézt řešení brexitového patu, se ale nečekalo.
Podle předsedy irské vlády je nyní většina zemí evropské sedmadvacítky proti dalšímu odkladu brexitového termínu. Kdyby Británie poskytla „dobrý důvod“, jsou podle něj ale ochotny o tom uvažovat.
Irská pojistka
Irský premiér na tiskové konferenci zdůraznil, že takzvaná irská pojistka, která je hlavním jablkem sváru mezi Británií a Evropskou unií, je klíčovou součástí brexitové dohody. Alternativní návrhy, čím ji v dohodě nahradit, podle něj unie zatím od Británie nedostala.
„Pokud bychom se nedohodli na žádných alternativních ujednáních, pak by pro nás odstranění pojistky znamenalo brexit bez dohody,“ zdůraznil Varadkar.
Zákon proti brexitu bez dohody vešel v platnost. Stvrdila ho královna Alžběta
Číst článek
Takzvaná irská pojistka je součástí rozvodové dohody, kterou vyjednala s Bruselem bývalá britská premiérka Theresa Mayová a která má zabránit vzniku přísných pobrexitových kontrol na hranicí mezi Irskou republikou a Severním Irskem, jež je součástí Spojeného království.
Johnson pojistku označuje za nedemokratickou a žádá, aby ji Evropská unie z dohody vyškrtla; kritici tohoto mechanismu tvrdí, že pojistka by po brexitu připoutala Británii k unijním strukturám.
Johnson na tiskové konferenci zdůraznil, že Spojené království na hranici s Irskem „nikdy nezavede kontroly“.