Přijde konec rozhovorů na ose Londýn-Brusel? Jak do brexitového procesu promluví summit EU? A může dojít na odklad brexitu? Čtěte klíčové otázky a odpovědi kolem brexitové krize.
Objevily se také spekulace, že Johnson požádá některý členský stát, aby další odklad vetoval. Prodloužení období pro vyjednání podmínek brexitu totiž vyžaduje souhlas lídrů všech členských zemí EU.
„Jestli chápu správně to, co jsem viděl z reakcí z Bruselu a Dublinu, nemluví se o návrzích, které skutečně budeme předkládat, mluví se o nějakých věcech, které dorazily dříve,“ reagoval Johnson.
Po brexitu se Irsko stane hraniční zemí Evropské unie a vznikne mu tím povinnost hranici zabezpečit. Podle zdrojů televize RTÉ by to mohlo znamenat nutnost provádět až 63 typů kontrol.
Po lucemburské návštěvě u předsedy Evropské komise Junckera a neúčasti na tiskové konferenci místního premiéra minulé pondělí, musel britský premiér Boris Johnson čelit doma kritice.
„Máme zákon, který uvádí, že před 31. říjnem by neměl nastat odchod bez dohody, pokud to nebude vůle britského parlamentu. To je zákon platný v naší zemi. O tom nelze vyjednávat,“ řekl Bercow.
S oficiálním řešením patu kolem takzvané irské pojistky v písemné podobě ale britská vláda přijde, až bude připravena a až bude jasné, že Evropská unie o nich hodlá konstruktivně jednat.
Johnson nechce brexitovou dohodu s verzí irské pojistky, která by se týkala pouze Severního Irska. Po úterní schůzce s ministerským předsedou to uvedla Arlene Fosterová, předsedkyně severoirské DUI.
Cla na mléčné výrobky jsou podle pravidle Světové obchodní organizace více než 50procentní. Sýr z severoirského města Portadown by se stál rázem v Irské republice neprodejný.
Johnson uvedl, že na schůzku v Dublinu přinesl několik návrhů, jak zabránit brexitu bez dohody. Že by se oběma politikům podařilo nalézt řešení brexitového patu, se ale nečekalo.
Irský premiér Leo Varadkar v pátek řekl, že pokud Británie vystoupí z EU bez dohody, výrazně to oživí debatu o sjednocení Irska a znovu rozproudí úvahy o skotské nezávislosti.
Pro nového premiéra - Borise Johnsona či Jeremyho Hunta - bude kvůli usnesení složitější odchod z Evropské unie vynutit tím, že by ukončil současnou schůzi a novou vyhlásil až po brexitu.
Soukolí uvedené do pohybu referendem před tisíci dny se dostává nad pověstný útes, ze kterého hrozí pád do chaotického brexitu. Rukou, které zatáhnou za záchrannou brzdu, přitom stále není dost.
Na odhalení nových záruk už ale nezbývá mnoho času, neboť Mayová slíbila poslancům druhé hlasování do 12. března. Podle informací deníku The Guardian ale vyjednávání nepokračují optimálně.
The Telegraph napsal, že informace o pozdějším hlasování vyvolala nervozitu mezi členy kabinetu stranícími setrvání v unii. Ti se obávají, že s každým zpožděním roste riziko neřízeného odchodu z EU.
Prezidenti a premiéři 27 zemí Evropské unie zdůraznili, že takzvaná irská pojistka ve smlouvě o brexitu by v případě spuštění byla jen dočasným řešením do rychlého dojednání nové dohody.