Výroky bosenskochorvatského válečného zločince vyvolaly pobouření. Vše by prý udělal znovu
Vlnu pobouření vyvolaly v Bosně výroky odsouzeného bosenskochorvatského válečného zločince Daria Kordiće, který na nahrávce tvrdí, že by vše udělal znovu. Kordić byl v roce 2014 propuštěn z vězení poté, co si odpykal většinu z 25letého trestu. Sdružení obětí nyní požaduje, aby soud v Haagu rozhodnutí přehodnotil.
Vysoký představitel pro Bosnu při Evropské unii Christian Schmidt vyzval bosenskou prokuraturu, aby zahájila vyšetřování kvůli možnému trestnému činu schvalování válečných zločinů.
‚Pořád mají strach ze svých sousedů,‘ říká vyšetřovatel z balkánské války. ‚Sebereflexe tam příliš neproběhla‘
Číst článek
Případ tento víkend odstartovalo zveřejnění videa, na němž Kordić tvrdí, že dlouholetý pobyt ve vězení „stál za to každou vteřinu“. „Když se mě (přítel) zeptal, jestli to stálo za to vězení, jestli to stálo za tu válku, řekl jsem mu, že bych to udělal znovu, že bych neměnil ani vteřinu,“ říká Kordić na nahrávce údajně pořízené loni.
Bývalý politický představitel Chorvatů v Bosně Kordić si v haagském vězení a později v Rakousku odseděl celkem 17 z 25 let, které mu vyměřil Mezinárodní trestní tribunál pro bývalou Jugoslávii za pronásledování, věznění a vraždění muslimů během války na začátku 90. let minulého století.
Mimo jiné nařídil v roce 1993 útok na vesnici Ahmići, kde bylo zavražděno 116 civilistů, zejména žen, dětí a starých lidí.
Bosenští Srbové oslavili přehlídkou soudně zakázaný svátek. Pochodovali na ní i Putinovi Noční vlci
Číst článek
Bosenské Sdružení obětí a svědků genocidy v pondělí podle serveru Balkan Insight vyzvalo tribunál v Haagu, aby Kordićovo propuštění po uplynutí dvou třetin trestu přehodnotil. Kordićovy výroky jsou totiž podle něj nejen urážkou obětí, ale i „výsměchem mezinárodní spravedlnosti“.
Výrok kritizovala také Evropská unie, která prostřednictvím svého zastoupení v Sarajevu uvedla, že Kordić „žalostně postrádá stud a soucit“ s oběťmi spáchaných válečných zločinů.
Vysoký představitel v prohlášení svého úřadu uvedl, že výrokem by se měla zabývat bosenská prokuratura kvůli podezření, že Kordić schvaloval válečné zločiny. To je v Bosně trestné.
V letech 1992 až 1995 byla Bosna dějištěm krvavé války, která si vyžádala přibližně 100 000 obětí. Síly bosenských Chorvatů v ní bojovaly proti bosenským Srbům a po většinu trvání konfliktu také proti místním muslimům (nyní Bosňákům).