Ukrajinská generální prokuratura uvádí, že ukrajinská armáda objevila během leteckého průzkumu na jedné z bojových pozic v Doněcké oblasti obrněné vozidlo a na něm hlavu ukrajinského vojáka.
„Karim Khan nesrovnává Hamás a Izrael,“ upozorňuje Tureček. „To mu vkládají do úst kritici, kterým se nelíbí, že kromě teroristů z Hamásu by se také měli zodpovídat i představitelé Izraele.“
„Je paradox, že potomci lidí, kteří zažili tak brutální tragickou událost, jako je šoa, možná páchají válečné zločiny na jiném státu,“ popisuje Petr Kratochvíl z Ústavu mezinárodních vztahů.
„V oblastech, které byly okupované a už nejsou, mají strach, že kdyby se Rusům podařilo postoupit a znovu oblast zabrat, budou mnohem tvrdší,“ říká analytička Tetiana Žukovová v rozhovoru.
Oddíly verbovaly malé chlapce, které využívaly jako vojáky, a také dívky coby sexuální otrokyně. Jeden z unesených dětských vojáků vypovídal u soudu, že byl milicemi donucen zastřelit vlastní sestru.
Vrchní prokurátor Mezinárodního trestního soudu (ICC), že je zapotřebí do Pásma Gazy, které čelí blokádě, zajistit přísun humanitární pomoci, píše agentura Reuters.
„Je to obrovský průlom. Nezávislá justice potvrdila, že chemický útok se nemohl stát bez vědomí syrského prezidenta a že za něj nese odpovědnost,“ okomentoval vydání zatykače lidskoprávní aktivista.
„Hamás většinu pravidel mezinárodního práva nerespektuje. Izraelci jsou tak neochotní vytvářet prostor pro dočasné příměří, protože se obávají, že toho zneužije,“ říká politický geograf Jan Kofroň.
Od začátku války na Ukrajině drží Rusko více než deset tisíc válečných zajatců. Na to upozorňuje organizace Warrior's Liberation, kterou založili příbuzní zajatců.
Režisér Nakonečnyj během loňského prestižního festivalu v Cannes vyvolal kontroverze, když za účelem upozornit na pokrytectví filmového průmyslu přišel na červený koberec za zvuků sirén.
Není jasné, zda se jedná o sirotky, nebo děti odebrané rodičům se souhlasem, protože běloruské úřady neposkytly podrobnosti. Minsk už odmítl obvinění, že pomáhá nelegálně odebírat děti z Ukrajiny.
Soud se také zabývá zprávami o sexuálním násilí a násilí na dětech. V Džunajná podle svědků došlo v poslední době k řadě útoků arabských milic namířených proti nearabskému etniku Masalitů.
V rámci svého mírového plánu ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj mimo jiné požaduje vytvoření zvláštního tribunálu, který by soudil ruské válečné zločiny.
„Zajištění důkazů je absolutně prioritní,“ říká pro Radiožurnál Vladimír Dzuro, bývalý vyšetřovatel úřadu žalobce Mezinárodního trestního tribunálu pro bývalou Jugoslávii.
Ukrajina požádala Mezinárodní trestní soud v Haagu, aby vyšetřil zničení Kachovské přehrady z počátku tohoto týdne. Ukrajinské úřady už soudu předaly veškeré informace, které k věci mají.
Félicien Kabuga, který čelil obvinění z financování genocidy Tutsiů ve Rwandě v roce 1994, nemůže být souzen. Podle agentury AFP o tom rozhodl jeden z trestních soudů OSN se sídlem v Haagu.
„Ruské tvrzení, že za útokem stojí Ukrajina, je i technicky naprostý nesmysl. Zničení přehrady velmi intenzivně ohrožuje ukrajinskou civilní populaci a ztěžuje i jakékoliv vojenské operace."
Šapovalenka věznitelé bili. Jednou jej i bodli do nohy. Když spadl, skočili mu na hruď. Jindy mu stáhli čepici z očí, aby si sám připevnil dráty ke genitáliím.
Podle obžaloby jsou Thaçi a jeho spolupracovníci zodpovědní za vraždy asi 100 civilistů, které členové povstalecké armády spáchali mezi březnem 1998 a zářím 1999.
Dokumentarista Viktor Portel se vydal na Balkán zachytit ozvěny a palčivá traumata z dob války společně s vyšetřovatelem válečných zločinů Vladimírem Dzuro. Chtěl natočit příběh o době i lidech.
Zveřejněný videozáznam zachycuje situaci, kdy poté, co neozbrojený ukrajinský voják zvolá „Sláva Ukrajině!“, do něj Rusové s vulgárními nadávkami začnou střílet.
Obžaloba tvrdí, že obžalovaní v diskusi zveřejněné na kanálu YouTube zpochybňovali to, že katyňský masakr spáchali Sověti. Všichni tři muži odmítli obvinění, že popírali válečný zločin.
Lipavský před zástupci členských států také uvedl, že Česko nadále hodlá podporovat přání Ukrajiny „dosáhnout spravedlivého míru v souladu s Chartou OSN“.