Brazilské Sao Paulo plánuje rušit staré hroby. Chce tak uvolnit místo pro oběti nemoci covid-19
Brazilské největší město Sao Paulo se chystá vyzdvihnout ostatky ze starších hrobů, a uvolnit tak místo na hřbitovech v době, kdy rychle přibývají oběti nemoci covid-19. O plánu podle listu The Washington Post informovaly pohřební služby města. Exhumace se má týkat jen hrobů, které jsou staré alespoň tři roky.
Ostatky zemřelých mají být zabaleny, označeny a dočasně přesunuty do dvanácti zásobníků, které hřbitovy dostanou k dispozici v příštích dnech. Zásobníky by podle pohřební služby mohly být převezeny do kostnice.
Čína hlásí nejvíce nakažených koronavirem za dva měsíce. V Brazílii přibylo bezmála 900 mrtvých
Číst článek
Adenilson Costa, který pracuje jako hrobník na největším městském hřbitově Vila Formosa, uvedl, že i před pandemií covidu-19 se na hřbitově exhumovalo denně okolo 40 rakví s ostatky lidí, jejichž blízcí přestali za místa platit. V posledních týdnech se tento počet ale více než zdvojnásobil.
Ve dvanáctimilionovém Sao Paulu zemřelo ke čtvrtku 5480 lidí pozitivních na koronavirus, město je tak jedním z největších ohnisek nemoci v Brazílii. Ta je ze zemí Latinské Ameriky virem nejhůře zasažená. Objevují se obavy, že se zde bude dál zvyšovat počet infikovaných mimo jiné kvůli tomu, že starosta města Bruno Covas rozhodl tento týden o částečném uvolnění protikoronavirových opatření a lidé se nahrnuli do obchodních center a do hromadné dopravy.
Podle předpovědí odborníků by nákaza mohla v Brazílii vrcholit v srpnu. V souvislosti s koronavirem zatím v zemi zemřelo téměř 42 000 lidí a bylo zaregistrováno přes 800 000 nakažených. Více potvrzených případů mají na světě jen Spojené státy, kde se koronavirem nakazilo přes dva miliony lidí. Brazílie také eviduje druhý nejvyšší počet úmrtí v souvislosti s nemocí covid-19 na světě.
Michael Ryan, představitel Světové zdravotnické organizace, v pátek uvedl, že situace v Brazílii je „znepokojivá“. Zároveň ale dodal, že vzhledem k tomu, že ve většině brazilských regionů nedochází k úplnému zaplnění jednotek intenzivní péče, se brazilský zdravotní systém zatím s náporem nemocných vyrovnává, i tak ale potřebuje podporu.