Skupina ‚čarodějnic‘ proklela soudce Kavanaugha. Vymítač ďábla za něj odslouží mši
Skupina „čarodějnic“ v sobotu v newyorském knihkupectví proklela soudce Bretta Kavanaugha, kterého Senát USA tento měsíc potvrdil do funkce soudce nejvyššího soudu, přestože ho tři ženy obvinily ze sexuálního násilí a chlípného chování v době, kdy byl studentem. Kalifornský kněz a vymítač ďábla Gary Thomas mezitím oznámil, že chce kletbu zničit a za soudce odslouží mši. Informoval o tom zpravodajský server BBC.
Proklínání se odehrálo v knihkupectví Catland v Brooklynu a zvědavci jej mohli sledovat živě na internetu. Spolumajitelka obchodu Dakota Braccialeová v rozhovoru s BBC uvedla, že cílem kletby je odhalit pravou tvář Kavanaugha, ublížit mu a zničit ho.
‚Je to jako s Kavanaughem.‘ Trumpovi vadí presumpce viny v případě saúdskoarabského novináře
Číst článek
Podrobnosti o zaříkávání nesdělila. Kněz Thomas naopak akci označil za „vyvolávaní zla“ a doplnil, že vůbec nejde o svobodu slova.
Organizátoři akce uvedli, že se kletba brzy projeví, ale zdůraznili, že takové věci nemají jasně stanovené lhůty. Cílem rituálu podle nich bylo také „prokázat přátelství a podporu“ během těžkých časů.
Polovina výtěžku akce půjde na charitu, mimo jiné organizaci na ochranu žen a organizaci Planned Parenthood (Plánované rodičovství), která propaguje zdravý sexuální život a poskytuje pomoc v plánování rodiny.
Kavanaugh složil přísahu a stal se členem nejvyššího soudu. Dál ale rozděluje americkou společnost
Číst článek
V roce 2017 se v knihkupectví konaly tři akce, při kterých byl proklínán prezident Donald Trump. Lístky byly vždy vyprodány. Už tehdy se organizátoři střetli s velkou kritikou, ale současná akce byla podle nich v tomto ohledu horší. Lidé jim prý posílali nenávistné dopisy, ale také vyhrožovali smrtí.
Rituály namířené proti Trumpovi podle nich slavily úspěch. „Cílem bylo odhalit, kým Trump je ve skutečnosti, a to se v mnoha směrech podařilo; od vyšetřování ruského vměšování do voleb, odhalení jeho nakládání s financemi, až po Stormy Daniels (bývalá pornoherečka, která tvrdí, že měla s Trumpem poměr v roce 2006),“ řekla Braccialeová.
‚Naši zemi to trhá na kusy.‘ Ostře sledovaný spor kolem Kavanaugha rozděluje Ameriku
Číst článek
„Čarodějnictví je činnost, není to náboženství… Je to něco, co člověk dělá, ne čemu věří,“ vysvětlila Braccialeová. „Vždy bylo praktikováno nejvíce utiskovanými, vyloučenými a utlačovanými lidmi, kteří jej používali jako nástroj pro přežití, aby docílili spravedlnosti, která jim byla odepřena,“ doplnila. „Vnímáme čarodějnici jako politickou postavu, která pracuje na zničení patriarchátu. Je to patrné z historie, ale v poslední době i v americké společnosti,“ uzavřela.