Europoslanec Zahradil: Dohoda mezi Evropskou unií a Británií? Hraje se a blufuje se zavřenými kartami
Vyjednávání mezi Evropskou unií a Velkou Británií o vztazích po brexitu se stále nedaří odblokovat. Telefonicky se už na téma odchodové dohody spojili dokonce britský premiér Boris Johnson s předsedkyní Evropské komise Ursulou von der Leyenovou. Zatím bez výsledku.
„Teď je to tak 50:50. Musíme být připraveni na obě varianty,“ shrnuje situaci europoslanec Jan Zahradil (ODS).
Je to tak 50:50, odhaduje šance na brexitovou dohodu eurospolanec Jan Zahradil
Vyjednávání připodobňuje k pokeru: „Strany teď hrají se zavřenými kartami a trochu se blufuje. Situace je vyhrocená a my do aktuální vyjednávací taktiky obou týmů nevidíme.“
Zahradil se domnívá, že pokud se v řádu několika dnů nedohodou, bude na dohodu pozdě. Europoslanci totiž musí mít čas k tomu, aby mohli dokument o 1500 stranách prostudovat a odsouhlasit.
„Je potřeba dojít k nějakým kompromisním formulacím a ty mohou být velice jemné. Bude záležet na každém slově, na každém paragrafu,“ míní Zahradil.
Hodiny tikají
Pokud se takový kompromis povede dojednat, měl by být odhlasován koncem prosince, předpokládá místopředseda Evropského parlamentu Marcel Kolaja (Piráti). „Pravděpodobná je varianta, že parlament zorganizuje mimořádné zasedání, klidně i 28. nebo 29. prosince. Teoreticky by tak mohlo dojít ke schválení dohody.“
Hosty byli:
Marcel Kolaja (Piráti), europoslanec a místopředseda Evropského parlamentu
Jan Zahradil (ODS), europoslanec
Otto Daněk, místopředseda představenstva Asociace exportérů ČR
Obě strany si uvědomují, že dohoda je lepší řešení než divoký brexit. „Každý ale hraje nějakou ekonomickou a politickou hru. Kdyby byly upřednostněny ekonomické postoje před geopolitickými, došli bychom k dohodě snáz,“ věří Zahradil.
Europoslanec z řad občanských demokratů vidí jako možnou chybu, že byl do čela unijního vyjednávacího týmu postaven francouzský politik Michel Barnier. „Možná, že kdyby to byl někdo z nějaké neutrálnější země – třeba Rakousko nebo Nizozemsko – byl by průběh hladší,“ uvažuje.
Marcel Kolaja má naproti tomu spíš pochybnosti o důvěryhodnosti Británie. „Bohužel se ukazuje, že není z těch nejdůvěryhodnějších partnerů, alespoň pod vedením Borise Johnsona,“ dodává ve Speciálu Plusu.
Poslechněte si audiozáznam celého Speciálu Šárky Fenykové.