Mayová obvolává nevěřícné evropské politiky, britské požadavky nezměnila

Britská premiérka Theresa Mayová v souvislosti s chystaným odchodem Británie z Evropské unie v pátek odpoledne hovořila telefonicky s předsedy Evropské komise (EK) i Evropské rady Jeanem-Claudem Junckerem a Donaldem Tuskem. Telefonát potvrdil na twitteru Tusk a po dotazu ČTK také Junckerova mluvčí.

Londýn/Brusel Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Theresa Mayová na konferenci v Manchesteru.

Britská premiérka Theresa Mayová na snímku z loňska | Foto: Hannah McKay | Zdroj: Reuters

Premiérka Mayová podle její mluvčí hodlá o víkendu hovořit s dalšími evropskými lídry. Podle serveru deníku The Daily Telegraph Mayová v telefonátech prezentovala neměnné požadavky.

„Šlo o oboustrannou výměnu informací. Dohodli se, že budou i nadále v kontaktu,“ uvedla mluvčí komise Mina Andreevová. Už dříve v tomto týdnu komise uvedla, že Mayová a Juncker jsou v kontaktu prostřednictvím textových zpráv.

Tusk ke svému rozhovoru s premiérkou jen stručně uvedl, že hovořili o dalších krocích na britské straně.

Discussed with PM @Theresa May the next steps on the UK side. #Brexit

16:17 – 18. 01. 2019

408 1442

Mayová nyní řeší další postup poté, co v úterý britský parlament jednoznačně odmítl podpořit dlouhé měsíce dojednávanou dohodu s EU o podobě odchodu Británie z unie. Hrozí tak nyní, že země z unie 29. března odejde takzvaným tvrdým brexitem.

Šéf Dolní sněmovny možná kvůli brexitu nebude lordem. Podle kritiků straní prounijním poslancům

Číst článek

Mayová v pátek podle agentury Reuters hovořila po telefonu také s předsedou nizozemské vlády Markem Ruttem. Ten pak uvedl, že dohodnutou smlouvu o podmínkách brexitu není možné upravovat.

„Řekl jsem (Mayové): Nedovedu si představit, jak by mohla být stávající dohoda upravována,“ popsal novinářům a dodal, že britská premiérka „opravdu očekává, že brexit nastane 29. března.“

Nevěřícnost Evropy

Podle informací britského serveru The Telegraph Mayová ve svých požadavcích při rozhovorech s unijními lídry neučinila žádné změny. Její požadavky se přitom nadále týkají především právně závazné časové lhůty pro takzvanou irskou pojistku nebo závazku dojednání obchodní dohody s EU před rokem 2021.

Podle Telegraphu Mayová ponechala diplomaty ve stavu „pochyb“. Nejmenované unijní zdroje uvedly, že neměnný postoj Mayové byl přijat s „nevěřícností“ už po čtvrtečním telefonickém rozhovoru britské premiérky s německou kancléřkou Angelou Merkelovou.

„Byl to tentýž starý příběh – stejná sada požadavků – všechny beze změny navzdory porážce,“ řekl zdroj obeznámený s obsahem telefonátů.

Německo je otevřené novým návrhům

Brusel i představitelé řady členských zemí trvají na tom, že o právním textu brexitové dohody už se znovu vyjednávat nebude, nevylučují však rozhovory o deklaraci nastiňující budoucí vztahy s Británií. Britští novináři upozorňují, že EU není ohledně ochoty pokračovat v brexitových jednáních stoprocentně jednotná, její zástupci však svorně uvádí, že nové návrhy musí předložit Londýn.

Otevřené novým diplomatickým snahám je zjevně Německo, jehož ministr zahraničí Heiko Maas dokonce ve čtvrtek večer nevyloučil opětovné projednání dohody o vystoupení Británie. To by však bylo možné jedině za souhlasu 27 zbývajících členských zemí EU.

,Situace připomíná druhou světovou válku.‘ Britská armáda může kvůli neřízenému brexitu povolat zálohy

Číst článek

„Nakonec to bude o otázce, zda znovu otevřít dohodu, což by vyžadovalo souhlas všech 27 členských zemí, takže by se všichni museli zapojit. Tohle teď musí být prodiskutováno,“ řekl vysílací společnosti ZDF po rozhovoru se svým britským protějškem Jeremym Huntem.

Přehodnocení brexitové dohody vidí jako nejlepší postup euroskeptičtí poslanci britské Konzervativní strany i zástupci severoirské DUP, která podporuje menšinový kabinet konzervativců. Od premiérky Mayové žádají, aby se zbavila tzv. severoirské pojistky, která byla do dohody začleněna ve snaze zabránit obnovení hraničních kontrol mezi Irskem a Severním Irskem.

Bývalý britský ministr zahraničí Boris Johnson v pátek označil za „nesmírně pravděpodobnou“ možnost, že by EU přistoupila na brexitovou dohodu bez problematické pojistky.

„Jestliže to budeme myslet vážně, budeme odhodláni a dáme jasně najevo, že tohle je naše nejlepší a poslední nabídka, pak bych byl naprosto ohromen, kdyby se nám nepodařilo dohodnout se s těmito podmínkami,“ řekl Johnson v projevu v centrále firmy JCB, která vyrábí těžkou stavební techniku.

Lídři EU opakovaně a rezolutně říkají, že bez severoirské pojistky se brexitová dohoda neobejde, což vícekrát uvedla také britská premiérka.

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme