Britského premiéra čeká sedmihodinový výslech před Levesonovou komisí
Britský premiér David Cameron bude 7 hodin vypovídat před Levesonovou komisí. Má jí vysvětlit své vazby na mediální impérium Ruperta Murdocha a hlavní aktéry novinového skandálu s ilegálními odposlechy celebrit.
David Cameron je zřejmě ztělesněním klíčového bodu vyšetřování. Nabízí se totiž otázka, zda může politik, který má k médiím velmi blízko, jednat nestranně.
Cameronův ministr kultury i premiér sám jsou v podezření, že nemístně fandili pokusu Murdochova impéria převzít televizi BSkyB. Sdělovací prostředky vlastněné australským magnátem v posledních letech Konzervativní straně Davida Camerona zřetelně stranily.
Členy vyšetřovací komise budou také zajímat okolnosti, za nichž si premiér za mluvčího vlády vybral Andyho Coulsona. Ten, jak se později ukázalo, byl jednou z klíčových postav skandálu kolem nelegálních odposlechů organizovaných listem News of the World.
Okolnosti výslechu britského premiéra Davida Camerona před Levesonovou komisí přibližuje zahraniční zpravodaj Radiožurnálu Jiří Hošek
Do něj je zapletená i Murdochova chráněnka Rebeka Brooksová, která byla s Cameronem dlouhodobě v přátelských stycích. Premiér jí údajně psal SMS několikrát denně a povzbudivou zprávu jí poslal i po nuceném odchodu Brooksové z čela společnosti News International.
Brooksová byla obžalována z maření výkonu spravedlnosti, Coulson měl podle policie křivě svědčit. Tato společnost nevrhá na britského premiéra právě dobré světlo.
Britská média podle zahraničního zpravodaje ve Spojeném království Jiřího Hoška řeší zejména otázku, že Cameron končil své SMS zprávy Rebece Brooksové buď iniciálami D. C. nebo častěji zkratkou LOL. Otázkou dne tak je, jaká je přesná interpretace zkratky.
Sama Brooksová údajně ve své výpovědi uvedla, že Cameron zkratkou myslel Lots of Love (čili: s láskou). Poté, co mu prý ona sama později vysvětlila, že v současné době to znamená spíše Lough out Loud (směji se, až se za břicho popadám), premiér údajně přestal tato písmena používat.
Levesonova komise, kterou nechala zřídit sama Cameronova vláda, rozplétá složité klubko vazeb mezi britskými politiky a médii a analyzuje etiku práce sdělovacích prostředků jako takovou.