Britský nedělník News of the World vyšel naposled
Obří titulek první strany největšího britského nedělního listu News of the World hlásá: Děkujeme vám a sbohem. List dnes totiž vyšel naposled. Po 168 letech ho položila aféra s nelegálními odposlechy obětí trestných činů a dalších lidí. Poslední šéfredaktor nedělníku Colin Myler věnoval dnešní vydání všem 7,5 milionům čtenářů.
Poslední vydání News of the World o 68 stranách přináší úvodem faksimile titulní strany vůbec prvního čísla z 1. října 1843. My jsme historii zaznamenávali a také jsme ji tvořili, hlásá jeden z titulků následujících stran listu.
Pověst News of the World si od samého začátku zakládala na odhalování skandálů jak politických, tak skandálů z ložnic prominentních osobností.
Kauzu končícího nedělníku News of the World jsme v Ranním Radiožurnálu rozebrali se spolupracovníkem v Británii Milanem Kocourkem.
Mezi zpravodajskými články jsou dnes informace o návštěvě vévodkyně a vévody z Cambridge v Kalifornii nebo o otylém králi bulharského podsvětí, který pašuje prostitutky do Británie. Čtenář se také dozví, že BBC zaměstnává 348 lidí s výplatou nad 100.000 liber ročně.
Ve druhé polovině listu jsou faksimile titulních stran hlásajících významné události, jako například úmrtí krále Jiřího VI. v roce 1952, nebo úmrtí princezny Diany na konci srpna 1997.
News of the World by mohlo nahradit nedělní vydání listu The Sun
Podle pozorovatelů zánikem News of the World vyvstala na britském novinovém trhu mezera a zatím není jasné, jak bude zaplněna. Podle zákulisních informací plánuje osmdesátiletý Murdoch, že by zaniklý list mohl na trhu nahradit nedělním vydáním bulvárního deníku The Sun.
Jak v Ranním Radiožurnálu přiblížil londýnský spolupracovník ČRo Milan Kocourek, podle slov bývalé editorky News of the World, Rebeky Brooksové, bude o tom rozhodnuto velmi rychle. A očekává se, že se k této věci vyjádří také šéf koncernu Rupert Murdoch, který bude nyní v Londýně řešit pokračující krizi kolem svého nedělníku. Někteří zasvěcení pozorovatelé se už podle Kocourka nechali slyšet, že nedělní vydání listu Sun je očekávaným vyústěním celé aféry.
Po skandálu také britská média nyní zpochybňují žádost koncernu News Corporation o koupi 61 procent akcií společnosti BSkyB. Kocourek připomněl, že News Corporation už vlastní 39 procent a nabízí 10 miliard liber za zbývajících 61 procent. Způsobilost k této akvizici nyní vyhodnocuje regulační orgán médii.