Brusel chce, aby země unie přijímaly uprchlíky přímo z oblastí ohrožených válkou
Státy Evropské unie by měly podle Bruselu přijímat uprchlíky rovnou z oblastí ohrožených válkou. Tito lidé by se pak nemuseli za pomoci pašeráků nelegálně vydávat na cestu do Evropy. Evropská komise navrhla, aby si unijní země každý rok samy stanovily, kolik běženců přesídlí.
Takto by měly být přijímány zejména ženy, děti nebo osoby, které nutně potřebují lékařskou péči. Uprchlíci by mohli přicházet například z táborů v Libanonu nebo v Jordánsku.
Komise zároveň navrhla sjednocení práv a povinností pro žadatele o azyl, kteří se dostanou do Evropy. Mají mít například právo na tlumočníka nebo povinnost zůstat v zemi, v níž o azyl žádají.
Žadatelé by také měli mít možnost rychle si hledat práci, aby nežili jen z dávek, jak zdůraznil eurokomisař pro migraci Dimitris Avramopulos. Každý stát by si ovšem měl i nadále sám určovat, jakou míru finanční nebo materiální podpory těmto lidem poskytne.
Přesidlování ohrožených lidí by podle Komise sebralo výdělky gangům, které přes moře pašují migranty do Evropy. Státy Evropské unie včetně Česka v minulosti dávaly přesidlovacím programům přednost před kvótami na uprchlíky, kteří už se dostali do Itálie nebo Řecka. Česko a další budou chtít na druhou stranu zajistit, aby bylo přesidlování striktně dobrovolné.