Českým potápěčům se podařilo lokalizovat vrak výletní lodi. Vyproštění komplikuje rozvodněný Dunaj

Maďarská policie sice oznámila, že se sedm nalezených jihokorejských obětí lodního neštěstí na Dunaji podařilo na základě otisků prstů a fotografií identifikovat, dalších 21 lidí z potopené výletní lodi se ale pohřešuje. Záchranáři se k vraku nemohou dostat kvůli rozvodněné řece, s přesnou lokalizací plavidla v sobotu pomohli i čtyři čeští potápěči a jejich technika.

Od zpravodaje z místa Budapešť Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Vyzvednutí vraku potopené výletní lodi komplikuje zvýšená hladina Dunaje. Na Markétině mostě visí černé prapory, které připomínají neštěstí, př němž zemřelo 7 lidí a 21 se pohřešuje.

Vyzvednutí vraku potopené výletní lodi komplikuje zvýšená hladina Dunaje. Na Markétině mostě visí černé prapory, které připomínají neštěstí, př němž zemřelo 7 lidí a 21 se pohřešuje. | Foto: Bernadette Szabo | Zdroj: Reuters

Podle maďarského tisku, například serveru index.hu, operace k vyzvednutí vraku výletní lodi začne nejdříve v pondělí. Právě tehdy by se k výletnímu plavidlu, které se ve středu večer srazilo s podstatně větší hotelovou lodí, mohla spustit speciální konstrukce, která ohradí část toku u pilíře Markétina mostu a bude fungovat jako jakýsi štít pro potápěče.

„Podařilo se nám zjistit, že jsou jejich výkresy a poznatky, kde se má loď nacházet, trochu zkreslené. Poskytli jsme jim přesný snímek, jak ta loď leží,“ řekl Radiožurnálu velitel zásahu českých policejních potápěčů tady v Budapešti major Martin Kučera.

S sebou měli speciálního podvodního robota, který se dokáže dostat i do stísněných prostor. V silném proudu ale nedokázal pracovat ani on. Použili proto stacionární radar, který je pro takovou práci zvlášť vhodný.

„Díky skeneru jsme zjistili, že došlo k pohybu vraku lodi. Tím pádem jsme ustanovili přesné místo, kde se v současné době vrak lodi nachází,“ popisuje ředitel Služby pořádkové policie, pod kterou potápěči přímo spadají, Martin Hrynko.

Podle majora Kučery se v nejbližších dnech loď nepodaří vyzvednout. Potřeba je k tomu větší, asi šedesátitunový jeřáb, který je v Komárně a kvůli rozbouřené vodě se do Budapešti nedostane.

Silný proud 

Voda je teď dva metry nad normálním stavem, dosahuje šesti metrů a proudí rychlostí asi 15 kilometrů za hodinu. Dunajem je kvůli silnému proudu unášena spousta klád a dalších velmi nebezpečných předmětů.

Bez záchranných vest či instruktáže. Lodě na Dunaji i po tragické nehodě v Budapešti dál plují beze změny

Číst článek

„Korejské vládě a záchranným složkám, které tu jsou, jde především o těla... aby se našla. Chtěli po nás, jestli bychom dokázali zmapovat prostor kabiny, kde cestující při nehodě byli. To jsme ale museli odříct, protože na to opravdu nejsou podmínky a s tím dronem neuděláme nic,“ dodal Kučera.

Potápěči teď spolu se svými zahraničními kolegy čekají, než se proud uklidní, aby se mohli potopit. Pro tento účel si na Markétině ostrově zbudovali provizorní záchranářský tábor, který je na dohled od místa, kde se loď Mořská panna (Hableány) ve čtvrtek potopila. 

V okolí řeky je několik stanů a kolem nich se pohybují Maďaři a Jihokorejci v uniformách. Mezi stromy je natažená guma, na které jsou pověšené neopreny jihokorejských potápěčů, připravené mají i tlakové láhve na vzduch.

Matěj Štýs Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme