Bez záchranných vest či instruktáže. Lodě na Dunaji i po tragické nehodě v Budapešti dál plují beze změny

Maďarská Budapešť v posledních dnech žila tragickou nehodou dvou plavidel na Dunaji. Po srážce parníku s malou výletní lodí se menší plavidlo potopilo i s pětatřiceti lidmi na palubě. Úřady potvrdily sedm mrtvých, 21 dalších pohřešují. Těla jsou zřejmě ve vraku, který se kvůli silnému proudu nedaří vyzvednout ze dna řeky. Budapešť se v posledních letech stala turistickým hitem a plavby po Dunaji obzvlášť. Neohrozí to nejspíš ani vážná nehoda.

Reportáž Budapešť Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

U doku číslo deset nedaleko mostu Erszébet v centru Budapešti je rušno. Skupinky turistů z Asie, Rakouska nebo Anglie míří na vyhlídkovou plavbu. A málo jich rozhodně není.

Přehrát

00:00 / 00:00

Reportér Radiožurnálu v Budapešti natáčel, jak srážka dvou lodí na Dunaji ovlivnila oblíbené vyhlídkové jízdy v maďarské metropoli

Nikdo ze zaměstnanců cestovních kanceláří ani posádek lodí na záznam nechtěl mluvit. Potvrdili ale, že zájem po nehodě neklesl. Lidé prý vyjížďky po Dunaji milují a jedna nehoda je neodradí.

Vydal jsem se na palubu lodi Duna, která je přibližně stejně velká jako plavidlo Hableány (Mořská panna), které se potopilo nedaleko maďarského parlamentu.

Má dvě patra, nahoře vyhlídku a vypadá to, že je už několik desítek let stará.

Michael do Budapešti přijel z Vídně se svou ženu a přáteli. O tragické nehodě prý slyšel, ale osobně nic neviděl a nesledoval v médiích žádné detaily. Říká, že strach samozřejmě má, ale nechce se tím prý zatěžovat. Život zkrátka musí plynout, a co se stane, stane se.

Maďarský soud poslal do vazby kapitána hotelové lodi ze srážky na Dunaji. Ukrajinec vinu odmítá

Číst článek

Na vyjížďku po Dunaji se těší. Posádky všech lodí jsou podle něj dobře instruované, a pokud by se něco stalo, věděli by podle něj všichni přesně, co mají dělat. Se záchrannou vestou by se prý cítil bezpečněji. Tu mu ale zatím nikdo nenabídl.

Podcenění bezpečnosti?

Usadil jsem se nahoře na vyhlídkové terase, kde by to mělo být nejbezpečnější. Motor naskočil, loď se pomalu rozjela a nás stále nikdo neinstruoval. Paní z reproduktoru pouze vypráví o zajímavých památkách v okolí Dunaje.

Záchrannou vestu nám ale nikdo nedal, dokonce ani nepřišel nikdo, kdo by nám řekl něco k bezpečnostním opatřením nebo k tomu, jak se tu na lodi máme chovat.

Parta přiopilých kamarádů z Liverpoolu se po mé otázce na bezpečnost pustila do vášnivé diskuse o tom, jestli by chtěli mít záchrannou vestu nebo ne. Tahle otázka je ale moc netrápí, po chvíli se více starají o své láhve s ležákem a to, jestli znám anglické fotbalové týmy.

Úplně bez opatření proti případnému potopení nebo havárii tato loď není. Po stranách okolo sedaček a ještě na několika dalších místech lodi jsem našel záchranné bóje. Jsou to takové umělohmotné čtvercové předměty, které by lidem pravděpodobně mohly život zachránit, kdyby se loď potopila. Nedokážu je spočítat, mám ale pocit, že lidí je na palubě daleko více než nich.

Proplouváme pod jedním z mostů, po proudu Dunaje jsme nabrali pořádnou rychlost. Kousíček před námi je jedna větší vyhlídková loď, z druhé strany míjíme nákladní plavidlo. Musím říct, že nemám úplně dobrý pocit z místa mezi jednotlivými loděmi.

Dokážu si představit, že za špatných povětrnostních podmínek a špatného počasí může v takovém provozu klidně dojít ke srážce.

Matěj Štýs Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme