Role Chrámu svatého Izáka při blokádě Leningradu. Stavba byla útočištěm muzeí a pomohla bránit město
V ruském Petrohradě si v neděli připomínají významné datum. Uplyne totiž 75 let od skončení blokády tehdejšího Leningradu. Metropoli severu téměř tři roky obléhala vojska nacistického Německa - jejich terčem byly i dominanty města na Něvě. A tou nejvyšší byl tehdy chrám svatého Izáka s obrovskou pozlacenou kupolí. Chrám sehrál v obraně města a životě jeho obyvatel nesmírně zajímavou roli.
Své nejpohnutější období zažil Chrám svatého Izáka v období druhé světové války, kdy se stal jednak útočištěm všech muzeí z celé leningradské oblasti, kterou obsadili Němci a odtud bombardovali Petrohrad. Právě do chrámu svatého Izáka byly převezeny hlavní a nejcennější exponáty z těchto muzeí z okolních carských sídelních měst jako je Puškin, Pavlovsk, Petrodvorec nebo Gatčina, tam všude byli fašisté.
Pracovníci muzeí žili se svými exponáty v podzemí Chrámu svatého Izáka. A nejenom žili, lidé tady také pracovali. Celá tato obrovská církevní stavba také plnila důležitý bezpečnostní úkol v obraně města.
V Rusku se slaví letos podruhé Nový rok. I s českým kuchařem vařícím německá a rakouská jídla
Číst článek
„Tady ukazujeme málo známou stránku historie chrámu. Za války totiž byl centrem protivzdušné obrany města. Němci o tom přirozeně nevěděli, jinak by ho bombardovali. Jde o to, že z terasy kolem kupole chrámu bylo bez překážek vidět celé okolí Leningradu. Proto tam umístili akustické lokátory, které dokázaly odhalit, odkud letí německá letadla,“ prozradil historik Sergej Nikolajevič Okuněv.
„Když se teď kocháme nádherou chrámu, těžko si představíme, jak vypadal ve válečných letech. Petrohrad je jedním z prvních měst v Rusku, které bylo postaveno podle plánu. Žádný obytný dům nesměl být vyšší než Zimní palác, který je poměrně nízký. Výš totiž mohl být pouze Bůh, a proto se dominantou města stal Izákův chrám. Jeho pozlacené kupole jsou vidět z až z Petrodvorce, což je třicet verst odsud,“ popisoval na ochozu chrámu zástupce ředitele muzea Chrámu svatého Izáka Ilja Děmidov.
Před 80 lety dorazil do Británie první transport s židovskými dětmi. Později je organizoval i Winton
Číst článek
A v Petrodvorci vzdáleném něco málo přes třicet kilometrů už stála německá vojska.
„Na celou dobu blokády obránci pokryli kupole maskovacím nátěrem a okna zazdili cihlami. Kolem kupolí se vznášely vzducholodě, aby Němci nemohli chrám zaměřit. Z paláců a muzeí v okolí Leningradu sem převezli vše cenné, co nestačili odvézt za Ural. Ve sklepeních chrámu žili zaměstnanci i ředitelé těch muzeí, kteří se starali o svěřený majetek,“ dodal Děmidov.
Podzemí chrámu skrývá veřejnosti málo známé prostory. Najdeme tu labyrint chodeb se skladišti a postranními kobkami, ve kterých žili pracovníci okupovaných muzeí. I jejich jména patří na tabuli cti obránců Leningradu.