Čína chce na summitu G20 mluvit o růstu světové ekonomiky. S USA pak o investiční dohodě
Čínské úřady nařídily zastavit výrobu ve více než 200 továrnách v městě Chang-čou nedaleko Šanghaje. Sjíždí se tam totiž prezidenti a premiéři 20 největších světových ekonomik a čínští politici si přejí, aby nad zasedáním G20 bylo nebe hezky modré a ne zahalené smogem. Čínská vláda si od summitu slibuje hodně - třeba to, že zlepší vyhlídky na růst světové ekonomiky.
Šéfka Mezinárodního měnového fondu Christine Lagardeová před summitem G20 varovala, že světová ekonomika budí pouhý dojem zlepšování.
„Situace se zdá být lepší, protože oslabila některá rizika, jako je brexit, přechod Číny k tržní ekonomice nebo nízké ceny komodit,“ uvedla Lagardeová.
Americký prezident Obama je na své poslední cestě do Asie. Zatímco Evropa ztrácí o obchodní dohodu s USA zájem, čínští politici chtějí uzavřít s Američany investiční dohodu
Po rozhodnutí Velké Británie vystoupit z Evropské unie sice oslabila libra, referendum ale zatím podle Lagardeové nezpůsobilo takové škody, jak se čekalo. Podobně se lepší i ceny komodit, jako je extrémně levná ropa, která dělá potíže vývozcům surovin.
„To jsou ale jen povrchové ukazatele. Pokud se podíváte na potenciál hospodářského růstu, na produktivitu práce - tam žádné dobré signály nevidíme. Zřejmě kvůli tomu upravíme náš výhled letošního hospodářského růstu,“ dodala.
Čína má ambici prostřednictvím summitu G20 přispět k silnějšímu růstu světové ekonomiky. Schůzka dvacítky největších světových ekonomik v Chang-čou by podle náměstka čínského ministerstva financí Ču Kuang-jaa mohla, hospodářský růst podpořit.
Čína je kvůli tomu ochotná omezit svou nadprodukci, která tlačí dolů ceny. „Snížení produkce je důležité kvůli malé světové poptávce, nadvýroba je překážka pro další růst,“ řekl Ču Kuang-jao.
Čína zavřela před summitem G20 200 oceláren a posílá obyvatele Chang-čou na dovolenou
Číst článek
Mezinárodní měnový fond státy G20 vyzývá, aby se snažili uvolnit mezinárodní obchod. O rodící se dohodě TTIP mezi EU a Spojenými státy ale někteří evropští politici mluví jako o mrtvé. Američané se dívají směrem do Asie. Ču Kuang-jao z čínského ministerstva financí potvrdil, že se na okraj summitu G20 Si-ťin Pching a Barack Obama setkají.
„Na základě instrukcí prezidentů Číny Si-Ťin Pchinga a Spojených států Baracka Obamy běží vyjednávání o nové americko-čínské investiční dohodě," uvedl Ču Kuang-jao.
Několik dvoustranných jednání na okraj summitu plánuje také Rusko. O ukrajinské krizi bude prezident Vladimir Putin jednat s německou kancléřkou Angelou Merkelovou a francouzským prezidentem Francois Hollandem a sejít se chce také s novou britskou premiérkou Theresou Mayovou.