Za opakované neuposlechnutí zákona utracení psa. Čínská oblast Wej-sin tak chce předcházet konfliktům
Za opakované porušení zákazu venčení psa na veřejnosti následuje jeho utracení. S takovým postihem přišli úředníci v čínské oblasti Wej-sin v provincii Jün-nan. Zdůvodnili to nárůstem počtu útoků psů, které jejich majitelé nechali volně pobíhat. Jenže možná ani netušili, jaký poprask vyvolá vyhláška na čínských sociálních sítích.
Informace o zákazu mají téměř 200 milionů zhlédnutí a tisíce komentářů. Objevují se také souhlasy s postihem některých majitelů za chování jejich psa. Utracení psa čistě na základě vyhlášky, bez ohledu na jeho chování, ale bylo komentujícími odsouzeno jako krutost.
Úřady navrhly tři stupně postihu za porušení dané vyhlášky. Pokud ji majitel psa poruší jednou, bude mu uděleno napomenutí. Při druhém prohřešku zaplatí pokutu v přepočtu až 670 korun. Za třetí porušení zákazu úřednici majiteli psa zabaví a nechají ho utratit. Podle vyhlášky má být městský pes v domě anebo v kotci.
Čína si do jisté míry Afriku kupuje, Evropa nemůže všechno podmiňovat migrací, varuje expert Šmolík
Číst článek
Britský deník Guardian píše, že internetová kritika úřady zřejmě zaskočila, a proto se rozhodly nařízení zmírnit. Ale Newyorské Timesy uvádí, že úřady zmírnění pouze zvažovaly. Redaktoři z New York Times se dovolali na wejsinský bytový odbor a jeho zástupce jim potvrdil, že úředníci plánují počítat psy v domácnostech a zároveň s tím nové nařízení vstoupí v platnost. Podle New York Times, čínského portálu Sixth Tone a některých dalších serverů platí vyhláška od pátku.
Dle svého vyjádření reagují wejsinské úřady nařízením na sérii útoku psů a konfliktů s jejich majiteli. Podobné incidenty jsou zde velmi časté. Objevilo se například několik případů, kdy pes na ulici pokousal děti nebo došlo k potyčce mezi metařem a majitelem psa, který po něm odmítal uklidit. Na serveru Sixth Tone se můžeme dočíst také o případech, kdy se lidé rozhodli řešit vzájemné rozpory tím, že protistraně zabili psa.
Několik set lidí ročně zemře na vzteklinu jako následek psího útoku. Proto chtějí úřady riziko vzniku podobných konfliktů minimalizovat. V jihočínském Šen-čenu musí být psi očipovaní, ve městě Čching-tao může být v domácnosti jen jeden pes.
Maximálně 35 centimetrů
Podle New York Times nesmějí lidé v Pekingu chovat psy vyšší než 35 centimetrů. Velká plemena, jako rotvajleři nebo vlčáci, jsou zakázaná taky v Šanghaji. Údajně ale zatím nikde nezašli tak daleko jako ve Wej-sinu.
VIDEO: Psi se učí, jak odhalit koronavirus na letišti. Do akce by je mohli nasadit v lednu
Číst článek
V Číně je asi pět a půl milionu psů. Údaje pocházejí z loňské zprávy čínských výrobců chovatelských potřeb. Pes jako domácí nebo „pokojové“ zvíře je v Číně trend posledních třiceti let. Oficiální list čínských komunistů, Lidový deník, ještě před šesti lety odsuzoval psí mazlíčky jako požitkářský trend importovaný ze Západu a jako pohromu pro sociální smír a harmonii. Psí bobky deník přirovnal k „minám v čínských ulicích“.
Ještě v 80. letech byli psi v Pekingu zakázaní. V New York Times se dočteme, že za 2. světové války byli dokonce považováni za nepřátele lidu, protože štěkající pes mohl prozradit komunistické bojovníky proti japonským okupantům. Po desetiletí to pak byli vysmívaní buržoazní mazlíčci.
Po ekonomických reformách a bohatnutí střední třídy se situace změnila. S tím také souvisí obliba drahých plemen. Následoval boom psích mazlíčků, se kterým přišla také potřeba tuto záležitost regulovat.