Čína se pokusila popřít potlačování obyvatel v Sin-ťiangu. Twitter zablokoval tisíce státních účtů
Twitter zablokoval tisíce čínských státních účtů, které se snažily popřít důkazy o porušování lidských práv v čínské oblasti Sin-ťiang. Operace využívala falešné účty Ujgurů, na kterých místní obyvatelé mluvili o svých spokojených životech, k šíření státní propagandy. Informoval o tom server The Guardian
Experti z Australského institutu strategické politiky (ASPI) nazvali čínskou operaci jako „trapně“ produkovanou propagandu. Jejím cílem byla snaha zakrýt důkazy o dlouhotrvajícím útlaku obyvatel Sin-ťiangu, který zahrnuje hromadné internace, programy převýchovy, nucené práce a sterilizace.
Výměna na postu ředitele Twitteru: zakladatel sociální sítě a dosavadní šéf Dorsey odstoupil
Číst článek
Twitter dohromady zablokoval 2 160 účtů, ze kterých se podařilo zachytit více jak 30 tisíc tweetů, které vyvracely důkazy o potlačování jako lži pod štítkem #StopXinjiangRumours (v překladu „Přestaňte šířit fámy o Sin-ťiangu“). Účty se vydávali za Ujgury a cílily na politiky z jiných zemí.
Když ASPI zanalyzoval data o těchto profilech, tak zjistil, že většina profilů je napojených na pornografii, korejskou mýdlovou operu a účty a obsah označené jako spam. „Nejspíš to je kvůli tomu, že nad těmito účty někdo získal kontrolu a přenastavil je pro svůj účel,“ říká pro The Guardian analytik ASPI Fergus Ryan.
Podle ASPI mělo 97 procent identifikovaných účtů méně než 5 sledujících a 73 procent těchto účtů nemělo žádné sledující. 98 procent tweetů nemělo žádné lajky ani retweety, ale zbytek posílili čínští diplomaté a státní úředníci, čímž obsah nadále šířili a dodávali mu tím legitimnost.
Provozovatel Facebooku zablokoval účty některých uživatelů, vedli zastrašovací kampaň proti očkování
Číst článek
Důvod k obavám
Propaganda, která z operace vznikla byla tedy často lehce odhalitelná, ale i o tak to byl podle ASPI důvod k obavám. „Cílem nejsou lidé, kteří jsou skeptičtí vůči čínské vládě, ale lidé, kteří věří čínským státním médiím a jsou skeptičtí vůči západním komerčním médiím,“ říká výzkumník ASPI Albert Zhang. „Jedná se o propagandu líbivou pro základnu,“ dodává.
ASPI ve zprávě, kterou k problému vydal zmiňuje, že se jedná o propagandu, která reflektuje pravděpodobný budoucí směr informačních operací ze strany Čínské komunistické strany.
Sociální síť twitter je v Číně zablokovaná, ale i tak ho čínští politici stále využívají k řízení účtů v jiných zemích a v zámoří.