Čínská pobřežní stráž zabavila tchajwanskou loď. Důvodem bylo podezření na nelegální rybolov
Čínská pobřežní stráž ve středu oznámila, že zabavila tchajwanskou rybářskou loď kvůli podezření z nelegálního rybolovu. Informovala o tom agentura Reuters, podle níž jde o další eskalaci napjatých vztahů mezi Čínou a Tchaj-wanem.
Podle prohlášení pobřežní stráže se její příslušníci z provincie Fu-ťien druhého července nalodili na palubu a zabavili plavidlo. Loď se pohybovala v blízkosti čínského pobřeží, když ji čínská stráž obsadila a odvezla do čínského přístavu.
Čína, která považuje Tchaj-wan za své území, se netají nelibostí vůči novému tchajwanskému prezidentovi Laj Čching-teovi, který se ujal úřadu letos v květnu. Čína o něm tvrdí, že je separatista, a krátce po jeho inauguraci začala se stupňováním tlaku včetně pokračujících vojenských akcí, obchodních sankcí a hlídek pobřežní stráže kolem ostrovů kontrolovaných Tchaj-wanem a sousedících s Čínou.
Závislost průmyslu na materiálech z Číny je větší, než to vypadá. Válka s Tchaj-wanem by firmy ochromila
Číst článek
V červnu Čína pohrozila, že v krajním případě může ukládat „zarytým“ separatistům, kteří se zasazují o nezávislost Tchaj-wanu, trest smrti. To jako další stupňování napětí vyvolalo odsouzení ze strany Laje a jeho vlády i Spojených států.
Čína považuje Tchaj-wan za jednu ze svých provincií a hrozí mu vojenským zásahem v případě vyhlášení nezávislosti. Tchaj-wan přesto funguje od roku 1949 de facto nezávisle, má vlastní vládu a demokratické zřízení, zatímco v Číně pokračuje režim jedné politické strany.