Desetitisíce lidí v Evropě oslavily Svátek práce. V Paříži a Stuttgartu sáhla část demonstrantů k násilí

Prvomájové demonstrace v Paříži či v německých městech provázelo napětí a incidenty. V Paříži radikálové poničili výlohy několika obchodů. Ve Stuttgartu podle agentury DPA došlo na potyčky mezi protestujícími a policií. V Praze se oslavy svátku práce obešly bez násilností.

Paříž/Stuttgart/Praha/Atény Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

profimedia-086938723_240501-211432_kac.jpg

profimedia-086938723_240501-211432_kac.jpg | Foto: Christoph Schmidt | Zdroj: Profimedia, AFP

Jenom ve francouzské metropoli se podle policie prvomájových manifestací zúčastnilo 18 000 lidí a v celé Francii jich bylo podle francouzského ministerstva vnitra na 121 000 lidí. 

Napětí v čele pařížského prvomájového průvodu hlásí agentura AFP, podle níž se utvořila skupina asi 4500 lidí s „několika stovkami“ radikálů. Pořádkové síly použily slzný plyn. Policie uvedla, že v Paříži zadržela 45 lidí a 12 policistů utrpělo zranění.

Na pařížském Beaumarchaisově bulváru bylo podle AFP poničeno několik výloh a zastávek. Další výlohy byly posprejovány. Nejméně jeden člověk v černém byl při těchto incidentech zraněn. Napětí bylo patrné také na náměstí Bastily, kde byla zapálena dodávka a odpadkové koše a poničeny zastávky. Protestující házeli kameny na policisty, kteří zase použili slzný plyn.

Několik malých skupin maskovaných nebo černě oděných lidí poškodilo okna bank. Poškozena byla i jedna restaurace McDonald’s. Někteří lidé vnikli dovnitř a vzali si jídlo, hlásil novinář AFP.

Pařížská policie odhadla účast na shromážděních v hlavním městě na 18 000, ovšem odbory hovoří o 50 000 manifestujících. Loni přitom v Paříži na Svátek práce podle úřadů demonstrovalo 112 000 a podle odborů dokonce 550 000 lidí. Předloni úřady hlásily 24 000 manifestujících v Paříži.

Francouzští motorkáři se účastí prvomájových protestů v Paříži | Foto: Sarah Meyssonnier | Zdroj: Reuters

V Česku poklidně

Akce se konaly také v Česku, i když bez větších počtů lidí a násilností. 1. máj využily stejně jako v minulosti mnohé politické strany pro své mítinky, letos je navíc spojily s kampaní před blížícími se volbami do Evropského parlamentu.

Hlavně levicoví politici při té příležitosti připomínali odkaz Svátku práce pro současnost, jiní zase vstup Česka do Evropské unie přesně před 20 lety.

Centrem Prahy prošli anarchisté i účastníci studentského majálesu, ve Zlíně se zase konal prvomájový průvod odkazující na baťovské tradice. Prvomájové demonstrace se odehrály v klidu, policisté museli řešit jen slovní konflikty mezi komunisty a jejich odpůrci na pražském Střeleckém ostrově.

Zásah ve Stuttgartu

V Německu ve středu podle DPA demonstrovalo více než 10 000 lidí. Policie je v německých městech připravena i na případné noční nepokoje. Vzhledem k napětí vyvolanému válkou v Pásmu Gazy panují obavy z propalestinských akcí se zakázanými slogany proti Izraeli.

Tisícovky policistů byly připraveny na možné výtržnosti levicových radikálů při jejich večerní akci v berlínské čtvrti Neukölln. Policie podél trasy jejich plánovaného průvodu na základě podnětů od místních obyvatel odpoledne objevila skrýše s kameny a střešními taškami.

Zásah policie na prvomájové demonmstraci ve Stuttgartu | Foto: Christoph Schmidt | Zdroj: DPA/Profimedia

V německém Stuttgartu policie přerušila levicovou demonstraci v centru města, když demonstranti napadli zásahové jednotky. Ty použily pepřový sprej a obušky, uvedla policie na platformě X. V jiném příspěvku policie hovořila o množství trestných činů a o porušování podmínek shromáždění.

V Hamburku krajně levicové skupiny na středu ohlásily hned tři tradiční prvomájové demonstrace. Jeden z průvodů o zhruba 1000 účastnících prošel brzy odpoledne čtvrtí Schanzenviertel a zatím nebyly hlášeny vážnější incidenty. Podle DPA do ulic Hamburku vyšlo s levicovými a krajně levicovými skupinami více než 6000 lidí.

Průvod v Aténách

V Aténách ve středu šly stovky řeckých pracovníků v prvomájovém průvodu centrem metropole s požadavkem zvýšit mzdy tak, aby se přiblížily průměru EU. Lidé rovněž protestovali proti válce v Pásmu Gazy.

Mnozí demonstranti, kteří se poklidně sešli před budovami řeckého parlamentu, podle agentury Reuters drželi palestinské vlajky a vypouštěli balonky na znamení solidarity s Palestinci v Pásmu Gazy.

Lodě na 1. máje zůstaly v řeckých přístavech a v Aténách nejezdily autobusy a metro, protože zaměstnanci v dopravě se připojili ke 24hodinové stávce, kterou právě na Svátek práce svolal největší řecký odborový svaz.

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme