Duda u Trumpa vyjednal 1000 amerických vojáků navíc. Přesunou se z Německa, náklady zaplatí Poláci

V Polsku bude vybudován armádní objekt pro tisícovku amerických vojáků. Na tiskové konferenci po jednání s polským prezidentem Andrzejem Dudou to ve středu ve Washingtonu prohlásil jeho americký hostitel Donald Trump. Šéf Bílého domu dodal, že náklady na stavbu objektu ponese Polsko. Podle deklarace, kterou prezidenti ve středu podepsali, navýší Američané počet vojáků v Polsku v blízké době.

Washington (Aktualizováno: 21:32 12. 6. 2019) Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Polský prezident Andrzej Duda s americkým protějškem Donaldem Trumpem

Polský prezident Andrzej Duda s americkým protějškem Donaldem Trumpem | Foto: Leah Millis | Zdroj: Reuters

Donald Trump ve středu pochválil záměr Varšavy koupit v USA dvaatřicet letounů F-35, o němž Polsko informovalo koncem května. Páteř polského letectva v současnosti tvoří stíhačky F-16 americké výroby.

Americký prezident také slíbil, že navštíví Polsko, termín ale ještě nebyl dohodnut. V polských médiích se spekuluje o datu 1. září a společné připomínce 80. výročí od začátku druhé světové války v Gdaňsku.

Trump se také vyjádřil k dotazu novinářky, zda není znepokojený stavem demokracie v Polsku. Podle něj si země vede skvěle, o demokratické principy v Polsku obavu nemá. Země přitom v Evropské unii čelí kritice za zhoršující se stav právního státu a zasahování do systému soudnictví.

Katastrofa polské opozice. ‚Kaczyńského strana průměrnému Kowalskému vyhovuje,‘ říká politolog

Číst článek

K dotazu se vyjádřil i polský prezident. Podle něj někdo novinářku, která se ptala, oklamal. „V Polsku není žádný problém s demokracií. Všechno je skvělé,“ dodal Andrzej Duda, který je v krátké době v Bílém domě už podruhé.

Tisíc vojáků v dohledné době

Varšava řadu měsíců ve Washingtonu lobbovala za vytvoření stálé americké vojenské základny na svém území. Trump před jednáním s Dudou hovořil až o 2000 amerických vojácích, kteří by mohli být do Polska přesunuti z Německa. Počet amerických vojáků na evropském kontinentu by se tak nezvýšil.

Prezidenti ve středu podepsali deklaraci o spolupráci při obraně, ta mimo jiné obsahuje závazek zvýšení počtu amerických vojáků v Polsku.

„Spojené státy plánují zvýšit svoji aktuální vojenskou přítomnost v Polsku, která v současnosti zahrnuje zhruba 4500 lidí. Trvalá přítomnost vzroste v nejbližší budoucnosti o zhruba 1000 dalších vojáků a bude se soustředit na zajištění obranné kapacity a odstrašování,“ stojí kromě jiného v deklaraci.

Duda vyjádřil naději, že americká vojenská přítomnost v Polsku „bude trvalá a postupně se bude zvyšovat“. Počet vyslaných vojáků bude záviset na rozhodnutí USA.

Američtí vojáci nyní v Polsku nejsou rozmístěni trvale, v rámci rotace sil NATO jich tam je v průměru okolo 4500. Na stejném principu udržuje NATO i posádky v pobaltských zemích. Polsko se o přechod na trvalý režim snaží od ruské anexe ukrajinského Krymu v roce 2014.

Polský prezident Andrzej Duda s manželkou Agatou navštívili v krátké době podruhé Bílý dům. Na snímku s americkým prezidentem Donaldem Trumpem a jeho manželkou Melanií | Foto: Leah Millis | Zdroj: Reuters

Americký prezident doufá, že Polsko bude brzy zařazeno do programu pro bezvízový styk, čkoli například Česko či některé další země střední a východní Evropy v něm jsou zahrnuty už od roku 2008. Nevyloučil, že se tak stane už během příštích devadesáti dnů.

Trump rovněž, že oba státy podepsaly dohodu o dodávkách amerického kapalného plynu v hodnotě osmi miliard dolarů (180 miliard korun). Budou spolupracovat i v jaderné energetice. Polsko dosud žádnou jadernou elektrárnu v provozu nemá, neprobíhá ani stavba, vláda ale o plánech dlouhodobě mluví.

Druhá návštěva

Duda je v Bílém domě v krátké době už podruhé. Při setkání s Trumpem loni v září prohlásil, že jeho země je připravena investovat do vybudování trvalé americké vojenské základny na polském území dvě miliardy dolarů (přes 45 miliard korun). Základna by se podle Dudova loňského vyjádření dokonce měla jmenovat Fort Trump.

Pentagon měl podle informací agentury AFP vůči polským plánům určité výhrady. Tvrdil, že prostor navrhovaný pro základnu polskou stranou je nedostatečný pro výcvik amerických jednotek, zejména dělostřelectva. Zcela zásadní nespokojenost s plánem na vybudování stálé základny USA podle očekávání vyjádřila Moskva.

ČTK, haf Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme