Lidé jsou svědky největšího selhání kteréhokoli prezidenta v dějinách USA, zaznělo v debatě

Přístup administrativy amerického prezidenta Donalda Trumpa k pandemii nemoci covid-19 je největším selháním americké vlády v dějinách. Na úvod debaty kandidátů na funkci amerického viceprezidenta to ve čtvrtek řekla demokratická senátorka Kamala Harrisová. V duelu se střetla se současným zástupcem hlavy státu Mikem Pencem.

Washington Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Kandidátka na americkou viceprezidentku Kamala Harrisová

Kandidátka na americkou viceprezidentku Kamala Harrisová | Zdroj: Reuters

Dalšími tématy duelu byly například umělé potraty, uvolněné křeslo v Nejvyšším soudu USA či otázka zakořeněného rasismu v amerických policejních sborech.

Američané jsou svědky největšího selhání administrativy kteréhokoli prezidenta v dějinách naší země, konstatovala 55letá Harrisová hned na počátku debaty, která se koná ve městě Salt Lake City na půdě vysoké školy University of Utah. Pandemie covidu-19 byla podle očekávání jedním z hlavních témat debaty vzhledem k tomu, že se nákaza minulý týden prokázala u prezidenta Donalda Trumpa, testy od té doby potvrdily SARS-CoV-2 také u řady jeho blízkých spolupracovníků.

Jednašedesátiletý Pence reagoval obhajobou kroků vlády, zmínil Trumpovo omezení vstupu osob cestujících z Číny do Spojených států z konce ledna, kdy byla Čína ohniskem nákazy. Vyjádřil rovněž sympatie pro všechny Američany zasažené koronavirem.

5:04

Sociální sítě Facebook i Twiter smazaly nebo zablokovaly Trumpovy výroky o covidu a chřipce

Číst článek

Pence s Harrisovou se střetli také v otázce vakcín. Demokratická kandidátka uvedla, že si s radostí nechá aplikovat vakcínu proti koronaviru schválenou odborníky, ale že v této věci nevěří Donaldu Trumpovi, který již v minulosti propagoval pro boj s covidem-19 léčiva, jež nakonec neměla prokazatelný účinek. Pence kvůli tomu svou soupeřku obvinil z politizace vývoje očkovací látky a řekl, že hraje politické hry s lidskými životy.

Kandidáti od sebe stáli na vzdálenost 3,5 metru a mezi sebou měli štíty z plexiskla, jež měly sloužit jako ochrana proti případné nákaze. Bariéry, které Pence a Harissovou oddělovaly, byly přáním z tábora demokratů kvůli obavám z množství případů covidu v okolí Donalda Trumpa. Lidé viceprezidenta Pence naopak odmítali tuto bariéru jako zbytečnou.

Na pandemii koronaviru v USA zemřelo již přes 211 000 pacientů, přičemž nákaza koronavirem se prokázala u více než 7,5 milionu Američanů.

Rasismus u policie a potraty

Další výrazný střet večera se týkal otázky zakořeněného rasismu v policejních sborech. Harrisová uvedla, že v případu smrti černošky Breonny Taylorové, jež byla zastřelena letos v březnu při nepovedené policejní razii, nebylo učiněno spravedlnosti zadost. Její kauzu pak spojila s dalšími případy nepřiměřeného použití síly bělošskými policisty proti černochům z poslední doby, zejména s květnovým úmrtím George Floyda, který zemřel poté, co mu policista přes sedm minut klečel na krku.

Pence však zaujal opačný postoj a tvrzení, že je v amerických policejních sborech zakořeněn rasismus, označil za velkou urážku policejních příslušníků.

Harrisová, jež má jamajské a indické kořeny, následně kritizovala Trumpa za to, že při debatě z minulého týdne odmítl odsoudit skupiny hlásající bělošskou nadřazenost. Pence obvinil média z toho, že prezidentova slova vytrhla z kontextu, a tvrdil, že veškeré rasistické skupiny již Trump v minulosti opakovaně odsoudil.

Kandidáti se střetli také v otázce dobrovolných potratů a nejvyššího soudu. Pence se nejprve vyhnul otázce, co mají dělat americké státy, pokud by nejvyšší soud zrušil rozsudek Roe vs. Wadeová z roku 1973, který v podstatě legalizoval potraty po celých USA. Republikánský viceprezident místo toho obhajoval konzervativní soudkyni Amy Coneyovou Barrettovou, kterou nedávno jmenoval do funkce Trump, a jež čeká na potvrzení v Senátu.

Je to otázka volby. A já budu vždy bojovat za právo žen na to, aby se mohly samy rozhodnout, co dělat se svým tělem, řekla Harrisová k otázce potratů. Pence jí odpověděl, že je mu ctí sloužit prezidentovi, který brání posvátnost lidského života.

Harrisová se však vyhnula otázce, zda se budou demokraté v případě listopadové výhry snažit navýšit počet soudců v nejvyšším soudu, aby do něj mohli nominovat svoje kandidáty a získat tak ve vlivném tribunálu znovu většinu pro liberálně laděné soudce. Namísto toho řekla, že se Trumpova administrativa snaží všemi silami zaplnit nižší soudy svými ideologickými spojenci, přičemž očividně přehlíží černošské kandidáty.

Trump se chce zúčastnit druhé televizní debaty. Biden je proti, pokud bude prezident nemocný

Číst článek

Ačkoliv za normálních okolností není střet viceprezidentských kandidátů považován za příliš zásadní, letos mu média věnovala výrazně větší pozornost. Vzhledem k nákaze prezidenta Trumpa je totiž nejistý osud další debaty prezidentských kandidátů. Pence i Harrisová se také podle pozorovatelů zřejmě chystají v budoucnu sami usilovat o prezidentský post nehledě na výsledek letošních voleb.

Příští týden je naplánovaná další předvolební debata mezi demokratickým kandidátem Joem Bidenem a současným americkým prezidentem Donaldem Trumpem. Pokud by však Trump byl stále pozitivní, Biden by ji chtěl zrušit.

Nejbližší debata je zatím plánovaná na 15. října, tedy příští týden ve čtvrtek, na Floridě. Trump tohle během úterka komentoval, chce se té debaty účastnit. Biden, který měl v úterý další negativní test na koronavirus naopak řekl, že pokud bude mít americký prezident stále covid, tak by se tato debata konat neměla.

jkb, oro, ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme