Dril a samostatnost vyžadují na Eton College stále. Vztahy jsou však lepší než před lety

Dril vojenského ražení, minimum kontaktů s rodiči, skvělí kantoři. To jsou některé z pilířů elitní chlapecké internátní školy Eton College nedaleko Londýna. V průběhu staletí už vychovala stovky vysokých státních úředníků, ministrů, ba i premiérů. Do prestižní školy se přijel podívat redaktor Českého rozhlasu Jiří Hošek.

Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Budova Eton College

Budova Eton College | Foto: Jaroslav Skalický

„Tady ten dům se jmenuje Warre. Uvnitř bychom na zdi našli jméno premiéra Davida Camerona, který byl ‚kapitánem‘ tohoto domu. Když sem loni přijel, tak se chtěl na svoje bývalé bydliště podívat. Není se co divit – mezi třináctým a osmnáctým rokem poznáte tolik přátel, je to důležitá část života. Určitě si premiér s tímhle místem spojuje spoustu příběhů,“ je přesvědčený učitel jazyků Marçal Bruna, Katalánec, jeden z velmi mála cizinců na Etonu.

Teď má sobě ještě bílého motýlka a černý talár, ale už za okamžik, kdy teploměr ukazuje jeden stupeň nad nulou, vyběhne v trenýrkách a tričku soudcovat zápas ve Field Game, což je jeden z místních pozoruhodných sportů.

Přehrát

00:00 / 00:00

Příspěvek z Eton College natočil zpravodaj ČRo ve Velké Británii Jiří Hošek

„Někteří kolegové sport nesnášejí, tohle není povinné. Místo toho třeba s žáky nacvičují divadelní představení. Musí mít prostě ještě nějakou další aktivitu. Nemusí ale trpět v šortkách na hřišti jako já, to by asi dost kantorů odrovnalo. Pro mě je to ale super a navíc to pomáhá vztahu se studenty. Vidí Vás pak jako normálního člověka,“ líčí Marçal.

Jak řekl ředitel Etonu Tony Little, škola nechce, aby na ní studovali jen chlapci, kteří mají jen akademické schopnosti.

„Hledáme talentované třináctileté hochy, kteří budou prospívat, ale mají i cosi navíc. Ten je skvělý fotbalista, tamten hraje bezvadně na klarinet a ten zase vášnivě diskutuje. Vyžadujeme entuziasmus. Chceme tu jedince, kteří mají chuť se angažovat a kteří se chopí příležitosti, kterou dostanou," vysvětluje ředitel Etonu Tony Little.

Rodiče informují školu o svém zájmu poslat své dítě na Eton, už když je chlapcům 11 let. Třináctiletí nováčci jsou pak ve škole považováni za mladé muže, a to nejen tím, že mají svůj vlastní pokoj. Podle ředitele Littla se velmi brzy osamostatní a skutečně se chovají dospěle.

Pohled na sochu Jindřicha VI., zakladatele Eton College | Foto: Jaroslav Skalický

Zhruba každý šestý studuje zdrama

„Na Etonu ročně přivítáme více než 200 velkých osobností, které přijedou na debatu nebo přednášku. Všechno od A až do Z ale organizují studenti. To znamená, že sedmnáctiletý hoch tady považuje za běžné napsat členovi kabinetu nebo slavnému sportovci. Kde se akce bude konat, jak to bude s jídlem, dopravou a podobně, to je všechno záležitostí chlapců,“ říká hrdě Tony Little, který je možná vůbec nejlépe placenou osobou v britském školství.

Podle něj už taky Eton není ultrakonzervativním místem, kde mladší chlapci sloužili starším a kde fyzické tresty byly samozřejmostí, nikoli výjimkou.

„Před 40 lety bylo normální, že se studenti navzájem oslovovali příjmením. Panovala tu jasná hierarchie. Bylo nemyslitelné, aby třináctiletý hoch promluvil na osmnáctiletého, pokud nebyl sám osloven. Dneska si kluci jdou spontánně zakopat, bez ohledu na věk, a křičí na sebe křestním jménem. Etonians odrážejí to, kam se posunula celá společnost,“ podotýká ředitel.

Tony Little připomíná, že se jeho instituce, která vychovala třeba prince Williama a Harryho, stejně jako herce Hugha Laurieho nebo slavného veslaře Matthewa Pinsenta, chová také dost sociálně. Hradí totiž prakticky celou výši školného, v přepočtu milion korun, asi dvěma stovkám z celkového počtu 1250 žáků.

Veslaři budou soutěžit nedaleko místa, kde vyrostla Alžběta II.

Číst článek

Jiří Hošek Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme