Dvě Češky unesené v Pákistánu zřejmě promluvily na internetu
VIDEO. Na internetu se objevilo video se dvěma českými dívkami, které byly v březnu uneseny v Pákistánu. Nahrávka pochází z uměle vytvořeného profilu na Facebooku, uživatelé ho nahráli před několika hodinami. Podle toho, co dívky na videu říkají, ale pochází z 16. dubna.
„Jmenuji se Antonie Chrástecká. Jmenuji se Hana Humpálová. Dnes je 16. dubna, jeden den po bostonském útoku ve Spojených státech. Apelujeme na naše rodiny a prezidenta a na obyvatele České republiky a Evropské unie, aby vyvinuli veškeré úsilí a spolupracovali s únosci a vyslyšeli jejich požadavek na propuštění doktorky Áfíy,“ říkají dívky na videu.
Dívky se podle svých slov na videu sice těší dobrému zdraví, ale jejich život je v ohrožení.
Na videu je arabský text, který v překladu znamená "Tobě budiž chvála, Bože". Jde o formu arabského písma používanou v Pákistánu, což může nasvědčovat tomu, že byl záběr pořízen v této zemi.
Na nahrávce jsou nejprve obrázky dvou vězněných muslimek, které prý zadržuje FBI. Objevuje se mapa údajného únosu známé pákistánské vědkyně Áfíy Siddíkíové. Neuroložka zvaná „paní Al-Káida“ byla obžalována z pokusu zavraždit americké vojáky a agenty FBI v Afghánistánu.
Áfía Siddíkíová se na policejní stanici zmocnila pušky a vypálila po amerických vojácích a agentech FBI, kteří se ji snažili vyslechnout. Nikoho však nezasáhla. Přesto byla v roce 2010 v USA odsouzena k 86 letům vězení. Na videu je její fotografie ze studií, na které je usměvavá mladá žena, a poté se objevuje záběr pořízený po udajném mučení s tím, že taková je prý realita západní spravedlnosti.
Pak se objevují dvě unesené Češky zahalené v šátku, evidentně vystrašené. Na pozadí hraje arabská hudba.
Vězněné Češky se na videu přimlouvají za propuštění pákistánské neuroložky Áfíi Siddíkíové. Ta byla v roce 2010 americkým soudem odsouzena k 86 letům vězení za útok na americké agenty a vojáky.
České ministerstvo zahraničí prověřuje, jestli jsou na záběrech opravdu unesené české turistky, které neznámí únosci zajali před 105 dny. Podle mluvčího Karla Šrola se jedná o „poměrně čerstvou nahrávku“, kterou česká strana teď podrobuje analýze:
„Zjišťuje se autenticita celé nahrávky. V případě, že tato autenticita bude potvrzena, nahrávka bude zcela jistě vzata v potaz při jednání, ať již v rámci s našimi partnery v České republice, případně s partnery mimo území České republiky."
"To znamená s partnery v zemích Evropské unie, případně aliančními partnery z NATO, se kterými samozřejmě musíme v celé věci úzce spolupracovat,“ řekl Šrol Českému rozhlasu. O dalším postupu bude podle něj jednat krizová skupina složená ze zástupců ministerstva zahraničí a bezpečnostních složek.
Šance na propuštění „paní Al-Káidy“ minimální
Pákistánská vědkyně Áfía Siddíkiová v 90. letech emigrovala do Spojených států. O několik let později údajně začala pracovat jako kurýr a finančník Chálida Šajcha Muhammada, který se podílel na teroristických útocích 11. září 2001. Když ji v roce 2008 zadržely bezpečnostní služby, našly u ní návody na výrobu bomb, nebezpečných chemikálií a také plány budov.
Americký soud ji poslal do vězení na 86 let. O její propuštění usilovaly pákistánské úřady i Taliban. S jejím vězněním dodnes nesouhlasí ani někteří ochránci lidských práv. Domnívají se, že američtí vojáci zadrželi Siddíkiovou v rozporu se zákony a zároveň ji mučili.
Expert: Video s rukojmími má pomoci k dosažení cílů únosců
Číst článek
Možnost, že by Spojené státy Áfíu Siddíkiovou propustily, a to výměnou třeba právě za unesené Češky, je naprosto minimální, i když žádná oficiální reakce z americké strany zatím nepřišla. Obecně ale platí, že USA oficiálně nevyjednávají s teroristy. A v tomto případě se dá odhadovat, že požadavek zveřejněný na videu budou považovat za požadavek teroristů. I když není vyloučeno, že v zákulisí se o něčem takovém jednat bude.
Češky nezvěstné od 14. března
Dvě české dívky unesli neznámí pachatelé v pákistánském Balúčistánu ve čtvrtek 14. března. Češky mířily do Indie, Pákistánem projížděly. Z místa únosu je skupina osmi až deseti ozbrojenců odvezla terénním automobilem. Únosci s sebou vzali i policistu, jenž ženy doprovázel, později ho ale z auta vysadili.
K únosu se podle dostupných informací až doposud nikdo nepřihlásil. V Pákistánu po Češkách pátrá zvláštní policejní tým, kromě Pákistánců je hledá i Interpol, který je zařadil mezi celosvětově pohřešované osoby. Součinnost přislíbil i pákistánský prezident Ásif Alí Zardárí. Místním úřadům údajně nařídil, aby udělaly maximum pro osvobození Češek.