Salvadorský prezident navrhuje, aby země přijala bitcoin za oficiální měnu. Chce podpořit ekonomiku
Kryptoměna bitcoin by se brzy mohla stát oficiální měnou ve středoamerickém Salvadoru. Oznámil to tamní prezident Nayib Bukele, který chce návrh zákona předložit parlamentu už příští týden. Miliony Salvadořanů pracují v zahraničí, možnost využívat bitcoin jim má podle Bukeleho zjednodušit posílání peněz svým rodinám. Víc než polovina obyvatel přitom nemá zřízený bankovní účet.
Finanční výpomoc, kterou Salvadořané posílají do své domoviny, tvoří přes 20 procent HDP země.
Vidina zisku z kryptoměn láká další investory. Často se ale pouštějí do nových a riskantních obchodů
Číst článek
Prezident Bukele věří, že přijetí kryptoměny za oficiální platidlo vytvoří nové pracovní pozice a pomůže do ekonomiky zapojit i ty, kteří se na ní dosud nepodíleli.
Bitcoin ale není centrálně regulovaný a jeho hodnota podléhá často výrazným výkyvům. Nedávno se například jeho hodnota propadla až o deset procent poté, co Čína oznámila, že proti těžbě bitcoinu zasáhne v rámci svého boje proti spekulantům a finančním rizikům.
Několikaprocentní propad předtím způsobil také tweet Elona Muska, zakladatele Tesly, že firma přestane přijímat bitcoin jako platbu za svá auta. Rozhodnutí Musk odůvodnil dopadem na životní prostředí.
Salvador by v případě schválení návrhu kromě bitcoinu i nadále používal svou dosavadní měnu – americký dolar.