Právo na potrat se podle Macrona objeví do roku 2024 v ústavě. Francie by byla první zemí
Francouzský prezident Emmanuel Macron v neděli oznámil, že zakotví právo žen na potrat v ústavě. Reaguje tak na omezení v Polsku, Spojených státech či Itálii. Do roku 2024 bude podle něj svoboda žen podstoupit interrupci „nezvratná“. Francie by se tak měla stát první zemí na světě, která bude mít ve své ústavě potratové právo. Informoval o tom britský deník The Guardian.
„Posílám solidaritu a jasnou zprávu všem ženám, které cítí, že jsou jejich práva porušována. Francie zakotví ve své ústavě právo žen na interrupci,“ uvedl Macron na platformě X 8. března, na Mezinárodní den žen.
V současnosti na svůj slib podle deníku The Guardian reaguje francouzský prezident politickými kroky. V neděli řekl, že návrh ústavního zákona bude v průběhu příštího týdne zaslán Státní radě a později i Radě ministrů k projednání.
Už v listopadu roku 2022 většina poslanců Národního shromáždění podpořila rezoluci, která zaručovala přístup k „právu na dobrovolné ukončení těhotenství“. S podporou se k nim pak letos v únoru připojil i Senát. A to i přes odpor pravicových stran, které tvrdily, že právo na potrat ve Francii není ohroženo.
‚Právo na život od početí po úmrtí.‘ Španělská krajně pravicová strana chce zakázat potraty a eutanazii
Číst článek
234 000 potratů
Potraty byly ve Francii legalizovány v roce 1975. Od té doby země přijala několik zákonů, které vedly ke zlepšení podmínek interrupcí, zejména ochranu zdraví a anonymity žen a také snížení jejich finanční zátěže.
Podle vládních údajů bylo ve Francii v loňském roce provedeno 234 000 potratů. Pro představu, v Česku loni podstoupilo interrupci 27 500 žen, vůbec nejméně od roku 1956. Vyplývá to z dat Českého statistického úřadu.