Na Floridě jsou potraty zakázané po šestém týdnu těhotenství, dříve to bylo až po 15. týdnu. Se začleněním práva na potrat do ústavy souhlasili také obyvatelé Arizony a Missouri.
V některých státech se lékaři bojí provádět ilegální interrupce v případě ohrožení zdraví nebo života matky. Ženy proto odjíždějí podstoupit gynekologický zákrok do liberálnějších států.
Bývalá slovinská modelka se do vystoupení bez svého manžela pouští velmi zřídka. Zatímco dříve se Trump vyjadřoval jednoznačněji proti potratům, v poslední době svou rétoriku zmírňuje.
Maltské protipotratové organizace před volbami do Evropského parlamentu protestují proti zápisu práva na potrat do Listiny základních práv Evropské unie. Co přesně jim vadí?
„Na pozadí hospodářské recese a rostoucí inflace byli Ukrajinci vystaveni nenávistným projevům, obtěžování a zločinům z nenávisti,“ uvedla Amnesty International o situaci uprchlíků v Česku.
Velké změny se možná chystají v Polsku. Vládní koalice nabídla několik možností, jak zmírnit přísné potratové zákony. Teď se o nich jedná. Jak bouřlivá to je debata?
Obou shromáždění se účastnilo několik set lidí. Účastníkům Pochodu pro život poděkoval za odvahu třeba kardinál Dominik Duka. Jde podle něj o manifestaci za skutečný mír, svobodu a demokracii.
Florida měla doposud poměrně liberální pravidla, byla proto i častým cílem žen z okolních států, které chtěly umělé přerušení těhotenství podstoupit. To se se začátkem května změní.
Francie se stala první zemí na světě, která zapsala práva na potrat do ústavy. Změna konstituce se od soboty promítá do francouzského právního systému.
Zařazení bylo schváleno za bouřlivého potlesku poslanců. Návrh podpořilo 493 zákonodárců, proti jich bylo 30. Úpravu ústavy podpořili téměř bezvýhradně zástupci vládního tábora i opoziční levice.
„Bez ohledu na podstatu věci soud administrativně pozastavuje platnost příkazu okresního soudu ze 7. prosince 2023,“ uvádí se podle agentury Reuters v rozhodnutí Nejvyššího soudu Texasu.
„Univerzální zpráva solidarity všem ženám, které pociťují, že je toto právo porušováno: Francie zakotví ve své ústavě právo žen na interrupci,“ uvedl Macron na platformě X na Mezinárodní den žen.
„Spousty stereotypů udržujeme bez toho, abychom si uvědomili, že to jsou stereotypy. Například stereotyp, že se ženy nehodí pro některá povolání, a proto není vhodné, aby se žena věnovala chirurgii.“
Americký prezident Joe Biden prohlásil, že Republikánská strana chce potraty zakázat v celých USA, republikánští politici se ovšem k takovémuto postupu v poslední době staví poměrně vlažně.
V Polsku pokračují ve čtvrtek demonstrace proti potratové politice. Lidé se proti ní znovu bouří po smrti další těhotné ženy. Pod heslem „Ani jediná další“ ve středu protestovali Poláci v 70 městech.
Omezení potratů v hluboce konzervativních amerických státech velmi těsně neprošlo hlasováním v zákonodárných sborech. Výsledky také vypovídají o rostoucí výbušnosti tématu mezi republikány.
„Cothamová šla do voleb jako demokratka, podporovala právo na potrat, sekularizované školství, občanská práva a zpřísnění zákonů o držení zbraní. Teď umožní opak,“ řekl šéf klubu demokratů.
„Po rozsudku jsem se dozvěděla, že soudkyně mého případu byla povýšena. Měla jsem pocit, že to není spravedlivá hra. Nezáleželo na tom, co řeknu u soudu, výsledek by byl stejný,“ říká Wydrzyńská.
Justyna Wydrzyńská patří k lidskoprávní organizaci Abortion Dream Team, která pomáhá Polkám podstupovat interrupci v zahraničí. Minulý týden byla odsouzena k osmi měsícům veřejně prospěšných prací.
Zamítnutý návrh byl namířen i proti organizacím, které pomáhají ženám podstoupit interrupci v zahraničí. V Polsku přitom od roku 2020 platí jeden z nejpřísnějších potratových zákonů v Evropské unii.
Mladé páry kvůli přísné potratové politice oddalují založení rodiny ze strachu, že by v případě špatného vývoje plodu nemohly rozhodnout o umělém přerušení těhotenství.
„Doposud nám napsalo více než dva tisíce žen, současná vláda ale přístup k potratům pravděpodobně nezmění. Porodnost v Polsku navíc klesá,“ říká Katarzyna Byrtek.
Blízkost, s jakou divák sleduje agonii, mění autobiografické drama ve snímek na pomezí hororu. O to znepokojivějšího, že se jedná o z části skutečný osud autorky knižní předlohy Annie Ernauxové.
V Americe v tomto případě míchají dvě věci, etiku a politiku. „Ti politici to mají dobře vytipované, cílí na určitou skupinu lidí a získávají politické body,“ říká teolog.
Republikánský předseda severokarolínské Sněmovny reprezentantů by chtěl dále zakázat potraty už od chvíle, kdy je možné zachytit srdeční aktivitu plodu, tedy od zhruba šestého týdne těhotenství.